Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Гергана Николова:

Антибиотиците на са панацея, работна група ще определи заболяванията, за които ще са безплатни

Снимка: БГНЕС

Два вида антибиотици на цени от 13 до 20 лева стават безплатни за децата до 7 години. Това реши Националният съвет по цени и реимбурсиране на лекарствата. Антибиотиците са на българска фирма-производител, показа проверка на БНР.

Осигуряването на безплатни лекарства за децата до 7 години беше заложено в закона за бюджета на Здравната каса и влезе в сила от 1 юли т.г., но поради липса на подадени заявления от фармацевтични компании не успя да заработи.

Предписването и отпускането на антибиотиците може да се осъществява след обнародване на решението в Държавен вестник, което се очаква тази седмица.

От здравното министерство (МЗ) припомнят, че като основание за домашно лечение на остри респираторни заболявания при деца до 7-годишна възраст е утвърден списък от 117 заболявания. За тях НЗОК ще заплаща напълно стойността на предписаните медикаменти, включително антибиотици.

МЗ с НЗОК и всички нейни договорни партньори, продължават активната работа по разширяване на списъка. Продължават и разговорите с търговците на лекарствени продукти, които могат да подадат заявления за включване на нови медикаменти за безплатно отпускане на деца до 7-годишна възраст.

"Ние искахме ваксини, а получихме антибиотици – коментира пред БНР-Радио София д-р Гергана Николова, семеен лекар с над 30 години практика, член на Управителния съвет на Лекарския съюз и на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари. – До момента са определени медикаментите, но би трябвало да се знаят за кои заболявания те ще бъдат предписвани. Прецизирането ще се извърши от работна група."

След толкова години опит с деца д-р Николова изтъкна, че в повечето случаи при тях става дума за вирусни заболявания. Тя отново акцентира:

"Антибиотиците на са панацея, не се изписват за понижаване на температурата. У нас много широко се използват, особено до въвеждането на електронните рецепти. Лечението не се започва веднага с антибиотици! Не бива на лекарите да се оказва натиск от родители и пациенти за изписване."

Както държавата отдели средства и осигури централно ваксини за възрастните хора, по същия начин трябва да се погрижи и за най-малките, които в колективите си много лесно се заразяват, настоява д-р Гергана Николова.

По думите ѝ, решението на антибиотиците е политическо, а не е взето предвид мнението на лекарите, които в кабинетите си издържат натоварването по време на грипния сезон.

Чуйте разговора на Мария Илиева.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна