Радост Минина – доктор по философия, консултант по ментално здраве, психодрама терапевт и, детско-юношески психолог и Десислава Михайлова – дипломиран строителен инженер, психолог и сертифициран коуч са ководещи на Катя Василева в новия епизод на 257 podcast. А темата e стресът.
Всеки от нас има различно ниво на толерантност към стрес. И разбира се – различни неща, които водят до този стрес. Но недостатъчно много хора знаят, че в зависимост от това как гледаме на стреса се определя и влиянието му върху нас - дали ще ни направи по-силни и ще развие потенциала ни или ще ни натисне надолу и даже ще ни „смаже“.
Това показва и едно от най-известните изследвания „The Stress Mindset“, реализирано през 2013 г. в Yale. Там една група гледа видеоклипове, обясняващи полезната роля на стреса като катализатор за продуктивност и личностен растеж. Докато друга гледа клипове, описващи стреса като вреден и опасен. Резултатът? Първата група значително подобрява когнитивните си функции, производителността и дори физическите маркери на здравето си, докато втората изпитва повече негативни симптоми, включително повишена тревожност.
Радостина Минина и Десилава Михайлова са част от екип, разработващ платформа за превенция на хроничен стрес, базирана на изкуствен интелект и поведенческо проследяване, подпомагаща психичното здраве преди появата на клинични симптоми.
✅ Кога стресът става хроничен?
✅ Как да го управляваме?
✅ На какво стъпва тяхната платформа и как помага да се справим със стреса, когато е хроничен?
🎧 ▶ Отговорите са в новия епизод на отличената с две награди ПР Приз от БДВО – през 2021 и 2022, приза на TimeHeroes 2023 , наградата "Leaders of Influence 2024" и "Зелено перо 2025" аудио-поредица.
Вашите мотивиращи истории от първо лице за силата и позитивизма или пък за провалите, които успявате да превърнете в движеща сила, споделяйте на 257@bnr.bg. Разкажете ги и бъдете следващия ководещ в 257 podcast или дайте предложение за човека и мотиватора, когото бихте искали да чуете.
Всички епизоди на можете да откриете тук: