През септември започва строителството на втория участък между селата Рупча и Ветрино от Вертикалния газов коридор. Това каза в Бургас, при посрещането на втория кораб с 2 500 тръби за проекта, министърът на енергетиката Жечо Станков. България е първата от 7-те държави, през които ще минава газопроводът, която извършва реални действия по строителството.
След старта на строителството на първия участък от проекта между Кулата и Кресна, след два месеца се очаква да започне строителството и на втората връзка от Вертикалния газов коридор. Дължината на втория участък е 61 километра, каза министър Станков.
Изграждането на газопровода ще увеличи два пъти капацитета за пренос на втечнен газ през страната, подчерта Жечо Станков относно ползите от проекта:
„Там очакваме предизвикателства. 30 км ще преминем през Стара планина, успоредно на Айтоския проход. Имаме три пресичания на реки, под които, с диаметър 1 метър и 20, ще правим сондажи, за да съхраним биоразнообразието. Ще извършим и един изключително тежък сондаж с диаметър 1 метър и 40, който ще премине под автомагистрала ‘Хемус’“, каза Станков.
А какви са ползите за енергетиката ни от влизането на страната в еврозоната? Най-общо те са свързани с осигуряването на средства за разходи по облигации, както и за реализацията на проекти, заяви министър Жечо Станков:
„Това дава шанс за повишаване на енергийната сигурност на региона. След като Русия прекрати доставките към Украйна, това ще се превърне в основно трасе за доставки към газовите хранилища в Украйна.“
„С положителния конвергентен доклад получихме седем пъти повече средства от това, което търсихме. Фондове – от Токио до Вашингтон – бяха готови да ни предоставят седем пъти повече средства. И по-важното – цената, на която бяха готови да ни ги предоставят, беше с 20% по-ниска от очакваната.“