Министерството на външните работи реагира остро на днешното изявление на премиера на Република Северна Македония Християн Мицкоски, който използва вулгарни квалификации за министър Георг Георгиев и към правителството ни.
В специална позиция от външното ни ведомство осъждат недопустимия и обиден език, използван от Мицкоски.
"България няма да търпи език на омраза, лични нападки и целенасочено подронване на отношенията между двете страни. Подобни изказвания на официалните власти в Република Северна Македония създават климат на враждебност и не демонстрират политическа воля за връщане към нормален, уважителен и конструктивен разговор", се казва в позицията.
Днес българският посланик в Скопие Желязко Радуков е бил извикан в Министерството на външните работи в югозападната ни съседка. Причината - в телевизионно интервю днес Георг Георгиев използвал прилагателното "северномакедонски" по адрес на премиера Християн Мицкоски, който след това атакува с крайно неприемливи публични обиди на българския външен министър.
Българският посланик в Скопие изразил изненада от повода за извикването му, особено на фона на серия от неприятелски послания и действия от представители на властта в Скопие в последните месеци. Радуков подчертал, че в публичното пространство официалните власти на Република Северна Македония систематично и целенасочено демонстрират липса на уважение към държавата ни.
Особено неприемливо е да бъде наричана "неприятелска държава" страна, която системно оказва реална и безкористна помощ – включително, в момента, когато български пожарникари помагат в потушаването на пожари в Крива паланка.
Българското външно министерство категорично осъди недопустимия и обиден език, използван Мицкоски по адрес на Георгиев. Подобни изказвания са несъвместими с елементарните норми на дипломатическия и политически диалог, както и с принципите на добросъседство, които Република Северна Македония публично заявява, че споделя, а на практика грубо погазва.
Поредната употреба на вулгарни квалификации към представители на българската държава не само подкопава и без това крехкото доверие между София и Скопие, но и поставя под съмнение автентичния ангажимент на политическото ръководство на югозападната ни съседка към договора за приятелство и добросъседство и сътрудничество от 2017 г., както и към декларираното желание за присъединяване към Европейския съюз – процес, който изисква взаимно уважение, отговорност и политическа зрялост.