Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Италия: Емилия-Романя е най-разтревожена от митата на САЩ

Снимка: Ройтерс
Чуй новината! Чуй новината:

Митата от 30% на Доналд Тръмп, обявени за европейските страни, в Италия разтревожиха най-много област Емилия-Романя, за която САЩ са първа експортна дестинация.

Областният управител Микеле Де Паскале призовава за незабавна намеса, защото "спешно е необходим сплотен и ефективен отговор на европейско и национално ниво", пише ежедневникът "Република". 

Според Де Паскале, реакциите на премиера Джорджа Мелони и на председателя на ЕК Урсула Фон дер Лайен са напълно недостатъчни и ако има европейска стратегия, никой не я е разбрал, а италианското правителство изглежда по-заинтересовано да не разбие политическите си отношения с Тръмп, което ще се отрази на търговските интереси на  компаниите от област Емилия-Романя. 

Смята се, че регионът с над 10 милиарда евро износ за САЩ ще бъде изложен на голям риск, а заедно с това и хиляди работни места.

В съобщение на италианското правителство се казва, че "продължава да следи с голямо внимание развитието на текущите преговори между Европейския съюз и САЩ", вярва "в добрата воля за постигане на справедливо споразумение", защото "няма смисъл да се предизвиква търговски сблъсък между двете страни на Атлантическия океан". 

От мнозинството партията "Лига" не е доволна от Европейската комисия, а опозицията от нея и от италианското правителство.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна