Единият вариант е да стоим в затворено помещение с климатик. Но това е много по-нездравословно, отколкото да отидем в парка под дебела сянка.
В големия град заради многото бетон горещината е по-осезаема. Ако можете да избягате от града, ето и предложения на редактора Мария Бояджиева.
Тя откри три дестинации, които човек може да посети в рамките на ден около София, за да се избави от горещото време в града. Три перфектни хижи, две от които се намират на Витоша. Третата хижа е достъпна с влак и с автомобил.
Хижа “Балканити“ е разположена на 1420 метра надморска височина. Тя се намира в северозападната част на Витоша. Отстои на 16 км от центъра на гр. София и на 800 метра от местността "Златните мостове". Можем да отидем там както с кола, така и пеша, а също и с градския транспорт – автобусът 63, чиято последна спирка е "Златните мостове".
Всъщност хижата е построена миналия век и първото ѝ име е Творчески дом "Витоша" – БАН, но след като младите хора от Balkanity Travel се заемат с нейното стопанисване тя получава и новото си име – хижа Балканити. Много чудене пада около ударението в думата. Чувала съм да я наричат и Балкàнити, и Балкан и ти и Балканѝти. По-важното е, че откакто хижата се стопанисва от тези симпатични младежи, тя е по-посещавана, защото има много бърз интернет, който благоприятства дистанционната работа от там. А също ремонтирани спални помещения, прекрасна домашна кухня и наливна биричка. Залезът, наблюдаван от терасата на хижата, е вълшебен и човек може да му се наслади винаги, когато пожелае.
Пред хижа “Балканити“ е разположена бронзова статуя на планинско животно, но кое е то ще разберете само ако отидете до там.
Около нея пък има няколко маршрута, така че да се раздвижим в летния ден и да си заслужим вечерята. До Черни връх се стига за 2 часа и половина, до хижа "Еделвайс" за 70 минути, а хижите "Планинарска песен" и "Кумата“ са на под час.
Освен тези забавления, които са непосредствено до хижата, човек може да отиде и до други близки обекти. Черни връх е на час и 35 - час и 50 минути, в зависимост от темпото на ходене, хижа "Кумата", през Конярника е на 45 минути, а хижа "Селимица" – на час и 15 минути.
Кухнята в хижата предлага български национални ястия, а човек може дори ако реши да се ожени там, защото от управата са подготвени за големи събития, а ресторанта разполага с прекрасна открита тераса под звездите.
Да, става дума за гара, защото това е единият изходен пункт към хижа "Трастеная". И е много удобно да се стигне до там с влак. Гарата се казва Бов. Оттам тръгва чакълест път с червена маркировка и по него се стига пеша до хижата за около час и половина. Може да решите да направите и една по-силова тренировка като отидете до хижата с планински велосипеди, през село Лакатник. В този случай връщането ще е много по-бързо на спускане.
Та дори и да не сте големи фенове на планината и нейната прохлада, то може да си позволите по чашка малиново вино или свежо вино от ягоди с мента, защото както споменахме и по-рано – не е необходимо да шофирате до там, а можете пре-спокойно да отидете с влак.
Освен върха, който е на час разстояние пеша, в близост е и Осеновлашкия манастир “Седемте престола“.
И ако до другите две хижи можете да отидете само за да се насладите на живописния залез или да прекарате един следобед, то до тази е по-добре да си отделите цял ден за разходка.