България е на прага на влизане в еврозоната - стъпка, която се очаква да донесе значителни промени в икономиката. Малко след като получихме окончателното "Да", няколко международни рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на страната ни на БББ+. А за пръв път в историята ни получихме и оценка A- от агенция "Скоуп Рейтинг".
"Очаквам присъединяването на България към еврозоната да донесе само плюсове върху кредитния пазар. Наистина, в момента у нас лихвите са най-ниски, но като цяло страните в еврозоната винаги са имали по-ниски лихви", коментира пред БНР-Радио София кредитният консултант Тихомир Тошев.
По думите му, независимо какъв индекс ще използваме, преминаването към еврото от 1 януари 2026 г. ще стане със запазване на лихвените нива. Сигурността на еврозоната, високия кредитен рейтинг и други фактори дават увереност за ниски лихви и догодина. Още повече, че в момента лихвите в ЕС тръгват надолу.
Експертът припомни, че потребителските кредити винаги са с по-високи лихви, защото не са обезпечени.
Българите предпочитат заем с плаваща лихва, но очакванията са да се появят повече продукти с фиксиран лихвен процент.
След влязла директива в ЕС са отпаднали голяма част от таксите при ипотечен кредит.
"Няма дребни шрифтове в договорите, а има повече защита на потребителите на ипотечни кредити", подчерта Тошев.
Той отбеляза още, че младите хора са по-отворени и смели към кредитите. Част от тях са с добри доходи, но все пак е добре да внимават с рисковете и залитане по желанията си.
"Добре е и те да спазват старото правило всички вноски по заемите да са до 30% от доходите – каза консултантът. И допълни – Кредит се тегли само когато имаме нужда. В България и Румъния хората предпочитат собствени недвижими имоти, а не да живеят под наем. Но препоръчвам покупка тогава, когато сме готови - да имаме налични поне 15% от нужната сума, и след преценка за обвързването с банката."
Чуйте разговора на Невена Николова и Данаил Конов.