Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Помагало "Моята България" посреща участниците в конференцията на АБУЧ във Велико Търново

Снимка: личен архив

Много от сънародниците ни в чужбина, приемат работата си по различни народолюбиви каузи като мисия, в която винаги влагат цялата си душа. Това прави и българката Валентина Александрова – Кирова, поделяйки ежедневието между грижите за семейството си и българчетата зад граница, на които преподава история в неделното училище към посолството ни в Лондон "Иван Станчов". Тя е съосновател и на българско неделно училище в училище "Слово" в Оксфорд.

Валентина Александрова ще бъде водещ на една от дискусиите, посветена на добрите практики, но и проблемите на българските училища зад граница, в рамките на 18-ата им годишна конференция във Велико Търново от 22 до 24 юли. Всеки от участниците в нея ще получи специално помагало за трети и четвърти клас на неделните училища, озаглавено "Моята България".

Валентина Александрова

"То представлява нещо като заместник на предмета "Човекът и обществото", който се преподава като допълнителен, в извънкласна форма в много училища в чужбина. Автор не съм само аз, а и Маргарита Русанова от българското училище "Васил Левски" във Франкфурт на Майн. "Човекът и обществото" е доста обширен предмет, който се изучава в България, а нашето време е доста ограничено, поради което доста съкратихме темите. Едно от нещата, които искахме да постигнем, е създаването на още един раздел, наред с историята и географията – българските традиции."

Помагалото излиза от печат с впечатляващ обем от 300 страници. В него след всеки урок са предвидени задачи, свързани с четенето с разбиране, има и много идеи за творческа работа и практически упражнения.

Конференция „Българските следи във Великобритания“

Наскоро училището в британската столица беше домакин на любопитна ученическа конференция, посветена на българите, оставили следа в историята на Великобритания. Сред историите, които изследват и разказват учениците, са тези на световноизвестния цигулар Васко Василев, Четвероевангелието на Цар Иван Александър /Лондонското четириевангелие/, на Петър Увалиев, както и изследване по превода на романа на Иван Вазов "Под игото" на английски език.

"Венета Ненкова, основател на българското училище "Асен и Илия Пейкови" в Рим, създаде инициативата да търсим българските следи в държавите, където живеем, а след това МОН предложи и беше приета националната програма "Неразказаните истории на българите" – припомня Валентина Александрова пред Радио България. – А, като историк, веднага се почувствах в свои води и в училището направихме двуезична брошура, посветена на дипломата Иван Станчов. Партньор в това начинание ни беше Снежина Мечева (дългогодишен директор на школото),която пази много спомени от лични срещи с него. Идеята ни беше да съберем училищата и всяко едно да представи по един известен български емигрант, или българска следа, но искахме да насърчим учениците да бъдат изследователи. Събрахме девет български училища във Великобритания, които представиха много интересни и разнообразни проекти. Много положителен беше отзвукът от конференцията."

Актуална информация и интервюта от форума на АБУЧ във Велико Търново ще откриете в следващите дни на страницата на Радио България, и в предаванията "България днес" и "Часът на Радио България по програма Христо Ботев".


Снимки: личен архив, Българското училище „Слово“ - Оксфорд, Facebook /Посолство на Република България в Лондон, schoolbgembassy.org.uk 
По публикацията работи: Марта Рос
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени