От днес в рубриката "В кадър" ще представяме по един от авторите на изложбата "Професия фоторепортер за цял живот", която можете да видите до края на юли в "Клуб на фоторепортерите и фотографите в България".
Ред е на Румяна Чапанова.
Родена е в София. Завършила е фотография в техникум по полиграфия и фотография "Юлиус Фучик" с основен преподавател Янка Кюркчиева - основател на "Фотографска Академия в България".
През 1979 г. получава званието фотограф-художник, учредено от Министерство на културата. Работи последователно като репортер, фотограф и фоторедактор в агенция "София Прес". Илюстрира журналистически материали за списанията "България" и "Наш дом". Следват списанията "Славяни" и "Български курорти" , в. "За жената", а от 1996 г. до пенсионирането си през 2013 г. прави основните илюстрации за сп. "Идеален дом".
Забележителна е първата и самостоятелна изложба "Пътепис от Финландия" в Дом на киното в София в средата на 80-те. През 2006 г. в галерия "Дебют" показва уникалната си колекция от портрети на легендарни български творци, срещнали се с нейната камера и сърце. Поради големия интерес "Портрети без четка" бе показана и в Клуба на фоторепортерите.
Запомнящи са участията ѝ в "Биенале на българската фотография". Години наред Румяна сътрудничи със статии в култовото списание "Българско фото".
Чапанова е един от малкото фотографи, дал пример на гилдията, като защитник на авторските си права по съдебен ред. Тя успя да осъди БНБ за това, че емблематичният и портрет на проф. Дечко Узунов беше буквално възпроизведен върху юбилейна монета през 1995 г. без дори да бъде уведомена за това.
Благодарение на този пробив днес благият портрет на народния лечител Петър Димков, разпознаваем от книгите му, най-сетне е подписан с името на автора, докоснал се до неговата мъдрост.