15-годишният Филип Донков спечели голямата награда на публиката в Летния театър на 42-то издание на конкурса „Бургас и морето“ с песента „Спомен от преди“ по музика на композитора Георги Милтиядов и текст на Ружа Матеева. Отличието бе връчено от заместник-кметът Диана Саватева с думите:
"Вярвам изключително много в усета на бургаската публика, защото тя знае да избира, знае да посочва таланти и да ги подкрепя в пътя им."
Филип е ученик в Националното музикално училище ”Любомир Пипков” със специалност класическа китара и това е първата му изява на сцената на конкурса:
"Няма нищо по-ценно от това да имам честа да се наредя до великолепни имена на предишни победители от този невероятен фестивал. За мен е изключителна чест, гордост и признание! Влюбен съм в тази сцена, в публиката, в невероятната емоция, която ми предостави тази сцена."
Развълнуван бе и бургазлията Георги Милтиядов: "Изключително съм благодарен на Бургас, защото за мен тази награда е много ценна. Всичко в моята кариера е тръгнало оттук, от тази сцена-от Стефан Диомов, от неговите концерти. В предишните издания на "Бургас и морето" аз съм бил като дете и дори съм събирал гласовете на публиката тук в тази зала преди 10-15 години."
Журито присъди първата награда на авторската песен на бургазлията Георги Дюлгеров по текст на Костадин Филипов и аранжимент на Красимир Гюлмезов „След любовта“.
"За един изпълнител е важно да получи позитивен отговор от обратната страна за това, че се е справил със задачата си. Бях в лека творческа пауза, в която създадох доста неща. Това е една от песните, които направих и предложих на Костадин Филипов да ми напише текст", сподели певецът и композитор. Телевизионният водещ, който тази година участва с текстове в 3 от екипите финалисти, добавя: "За мен е второ участие изобщо на "Бургас и морето" и при второто ми участие песен по мой стих, изпълнен ювелирно от Георги Дюлгеров получава първата награда на журито. Това е атестат за добре свършена работа и аз съм изключително горд от това."
Втората награда отиде при песента „Посоката към мен“ изпълнена от Бояна Карпатова. Музиката е на композитора Светослав Лобушки, а текстът на Явор Кирин. Песента получи и награда от онлайн гласуването в конкурса.
Песента „Когато се побираме в сълза“ бе класирана на трето място. Зад нея стои изцяло бургаски екип-певицата Гергана Великова, композиторът Иван Гогов, аранжорът Нивелин Мирков и поетесата Яна Вълчева със специалното участие на Деан Вълев-Дишо.
Специалната продуцентска награда на филиала на Софийския университет в Бургас връчи професор Адриан Георгиев. Тази година си я поделят група "Прегърнат облак" и Виктория Каменчева. За млад и впечатляващ изпълнител Фондация "Пламен Ставрев" отличи също Виктория Каменчева.
Водещ и сценарист бе Драгомир Драганов, а емоционален рецитал поднесоха Димитър Атанасов и Христо Младенов със специалното участие на цигуларката ANIMA.