Израел обяви, че ще започне "тактическа пауза" на бойните действия в три района на Ивицата Газа в опит за справяне с тежката хуманитарна ситуация.
Преди това военните съобщиха, че са направили доставка по въздуха на хуманитарна помощ в палестинския анклав.
Прекъсването на бойните действия се отнася за Муаси, Дейр ал Балах и град Газа всеки ден от 10:00 до 20:00 часа местно време. То започва от днес до второ нареждане.
Израел обяви също, че има готовност да отвори хуманитарни коридори, за да позволи конвои на ООН в Газа. Камиони с хуманитарна помощ вече са потеглили от Египет.
Информацията идва след седмици на международен натиск заради задълбочаващата се криза със снабдяването в палестинската територия на фона на предупрежденията, че двата милиона жители на Ивицата са изложени на масов глад заради ограничените от месеци доставки на храни.
Израелските сили за отбрана съобщиха, че са спуснали по въздуха "седем пакета с хуманитарна помощ, съдържащи брашно, захар и консервирана храна".
Доставката "е била направена в координация с международни организации и ръководена от военната институция, която се занимава с пропускането на помощи в Газа.
Израелските власти наричат фалшиво твърдението за предумишлен глад в Газа.