Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Затвориха обществените тоалетни в Техеран заради оства водна криза в Иран

Изглед към Техеран
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Техеран затвори обществените тоалетни в града в рамките на правителствени мерки, въведени поради острата водна криза в цял Иран, която се задълбочава с всеки изминал ден, съобщиха ирански медии, цитирани от ДПА.

Някои ирански медии обвиниха правителството, че лишава жителите от възможност да удовлетворят своя "основна нужда", като прекратява услугата.

Градската администрация на Техеран не коментира медийните съобщения, но очевидци потвърждават, че много обществени тоалетни, включително тези на метростанциите, вече са затворени. По приблизителни данни в Техеран и покрайнините му има около 20 хиляди обществени тоалетни.

Енергийната и водната криза се превърна в основна грижа за иранците. В няколко столични района и в поне 50 други града водата бива спирана за периоди, достигащи до 48 часа. Прекъсванията на тока, продължаващи часове наред, правят климатиците неизползваеми в момент, в който температурите се покачват до 40-50 градуса.

Трудно се живее при подобни условия, казват голям брой жители на иранската столица в социалните мрежи. 

Правителството на президента Масуд Пезешкиан призова хората да използват по-малко вода.

Информацията е на БТА.

По публикацията работи: Недит Георгиева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени