До момента Комисията за регулиране на съобщенията е издала разрешения на 25 от общо 266 общини в България за ползване на радиочестотния спектър за нуждите на доброволците. От Комисията отправиха и апел към общините да подават искания за издаване на разрешения.
Комисията за регулиране на съобщенията е изпратила писмо до Националното сдружение на общините в Република България за съдействие с оглед уведомяване на кметствата на територията на страната за необходимостта в кратък срок да подадат искане за издаване на разрешение за ползване на радиочестотен спектър във връзка с осигуряване на дейностите по предотвратяване или овладяване на бедствия, пожари и извънредни ситуации, както и отстраняване на последиците от тях.
Това бе решено на редовно заседание на КРС.
Целта е да се подпомогнат създадените доброволни формирования.
Предпоставка за издаване на разрешение за ползване на радиочестотен спектър е към кмета на общината да има създадено доброволно формирование.
Издаването на разрешение в конкретния случай е по силата на Закона за защита при бедствия. КРС ще проведе диалог и с представители на доброволни формирования към юридически лица и Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" с цел подпомагане дейностите при бедствия и аварии.
Съгласно чл. 41 от Закона за защита при бедствия, доброволните формирования се създават от кмета на общината по решение на Общинския съвет. В общини с население до 20 000 души създаването на доброволни формирования е задължително.
За изпълнение на дейностите по предотвратяване или овладяване на бедствия, пожари и извънредни ситуации, както и отстраняване на последиците от тях, на кметовете на общини се предоставя безвъзмездно радиочестотен ресурс от радиочестотния спектър за граждански нужди, за ползване от създадените доброволни формирования.