Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Руски дронове удариха петролна база на SOCAR в Одеска област

Снимката е илюстративна
Снимка: УНИАН

Руска атака с дрон срещу южната Одеска област на Украйна е повредила петролна база, собственост на азербайджанската държавна петролна компания SOCAR, съобщиха за Ройтерс два източника от енергийната индустрия.

Един от източниците каза, че при атаката са четирима души.

"Няколко дрона удариха петролната база на азербайджанската компания SOCAR тази нощ. Щетите са трудни за оценка в този момент. Няколко души са ранени", каза той.

SOCAR управлява около 60 бензиностанции в цяла Украйна, отбелязва Ройтерс.

Инфраструктурата и енергийните съоръжения на Украйна често са обект на нападения от руските сили, тъй като през последните месеци те засилиха атаките си с дронове и ракети срещу украински градове и населени места, които са далеч от фронтовата линия.

По-рано тази седмица Русия удари газопомпена станция в Одеска област, използвана за внос на втечнен природен газ (LNG) от САЩ и Азербайджан. Атаката имаше за цел да подкопае подготовката за зимата, съобщиха украински официални лица.

През юли Украйна за първи път изпомпа малък тестов обем азербайджански газ по Трансбалканския маршрут и обяви планове за значително увеличаване на вноса на синьо гориво от азербайджанската енергийна компания SOCAR.

Междувременно азербайджанският президент Илхам Алиев е във Вашингтон в петък, където се очаква да подпише първоначално мирно споразумение с Армения, постигнато с посредничеството на САЩ, като това вероятно ще стане време на среща с президента на САЩ Доналд Тръмп.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна