Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мирослав Боршош: Необходими са законодателни промени, за да се строят нови лифтове в България

Снимка: БГНЕС

Необходими са законодателни промени, за да се строят нови лифтове в България и да се възстановяват стари. Това заяви в град Априлци министърът на туризма Мирослав Боршош по повод усилията на местната община да изгради лифт до връх Марагидик.

Боршош поясни, че министерството на туризма подготвя законодателни промени, които ще бъдат внесени за разглеждане в народното събрание.

"В момента състоянието на законите, които могат да определят създаването и възстановяването, включително на стари лифтове, съоръжения за създаването на писти са такива, че това е много трудно за случване. В продължение на много години този разговор не беше воден официално. Никой не повдигаше въпроса и България, която е една много силна дестинация за планински туризъм, доста пострада от това".

Министър Боршош уточни, че е сформирана работна група, която заедно с туристическия бранш обсъжда и подготвя необходимите законодателни промени. Лифтът до връх Марагидик, който община Априлци предвижда да строи ще е с финансиране от държавата. За закупуване на две съоръжения са необходими 6 500 000 лв.

"Няма никакво значение дали имате парите, ако нямате възможността законодателната и всичко останало. В съвременния туризъм, когато имаш условия за инвестиции, пари се намират".


По публикацията работи: Светлин Божков
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна