Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Германия задържа украинец за взривовете на "Северен поток" през 2022 г.

Саботажът на "Северен поток", 29.09.2022 г.
Снимка: АП/БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Германия арестува украински гражданин за взривовете на газопровода "Северен поток" през септември 2022 година.

Федералната прокуратура е повдигнала обвинения към украинския гражданин Серхий К. за съучастничество в умишленото взривяване на три от четирите тръби на газопровода "Северен поток" под водите на Балтийско море.

Арестът е извършен в Италия, в района на Римини, а задържаният е предаден на германските власти, съобщи прокуратурата.

Украинецът е обвинен, че е ръководил група, отговорна за логистиката, която е наела яхта, използвайки фалшиви документи, за да бъдат пренесени взривните устройства.

Серия експлозии на 26-ти септември 2022 година унищожиха газопроводите "Северен поток" 1 и 2 за доставката на руски газ за Германия. 

По време на разследването многократно изплуваха имена на заподозрени както от Русия, така и от Украйна.

Междувременно властите в Дания и Швеция преустановиха работата по случая край датския остров Борнхолм, близо до шведския бряг.


По публикацията работи: Светлин Божков
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени