Европейската комисия се противопостави на изявленията на президента на Съединените щати Доналд Тръмп, в които Европейският съюз беше обвинен, че несправедливо се е насочил към американските технологични компании чрез своя Закон за цифровите пазари (DMA) и Закона за цифровите услуги (DSA), като той заплаши да наложи допълнителни тарифи заради тях.
"DSA не разглежда цвета на компанията, юрисдикцията на компанията, нито собственика на компанията. DSA и DMA се прилагат за всички платформи и компании, опериращи в ЕС, независимо от мястото им на установяване", заяви говорителят на Комисията Томас Рение.
Комисията също така защити позицията, че търговското споразумение със САЩ осигурява предвидимост и стабилност за бизнеса, независимо от новите заплахи на Тръмп за тарифи.
"Уверени сме, че имаме добра основа. Работим от двете страни на Атлантика, за да го приложим", каза говорителката на ЕК Паула Пиньо, отказвайки да коментира евентуални промени в търговското споразумение или контрамерки от страна на ЕС.
Повод за изявлението на ЕК даде предупреждение на Доналд Тръмп от по-рано днес, че държави с цифрови данъци или регулации, насочени към американски технологични фирми, може да се сблъскат с нови търговски санкции.
Той заяви, че Вашингтон ще отговори с тарифи и ограничения за износ, ако тези политики не бъдат премахнати, твърдейки, че подобни мерки несправедливо облагодетелстват китайските технологични компании.
Тръмп подчерта, че американските технологични фирми не трябва да се третират като "касичка" или "изтривалка" и призова за уважение към САЩ и техния технологичен сектор.
"Това трябва да приключи и да приключи СЕГА", настоя той.
Снощи агенция Ройтерс пък цитира сввои източници, според които администрацията на президента Доналд Тръмп обмисля налагането на санкции на длъжностни лица от ЕС или държави членки, отговорни за прилагането на знаковия за съюза Закон за цифровите услуги (Digital Services Act или DSA), във връзка с оплакванията на САЩ, че законът цензурира американците и налага разходи на американските технологични компании, съобщиха два източника на Ройтерс, запознати с въпроса.