Продължава общодържавното издирване на Васил Михайлов, придобил известност като "прокурорския син от Перник".
Това каза министърът на вътрешните работи Даниел Митов в отговор на въпрос на депутата от "Възраждане" Димо Дренчев.
При питането си Дренчев припомни, че докато полицията го търси, Михайлов е качил видеообръщение в социалната мрежа, дал е интервю за YouTube канала на журналиста Мартин Карбовски и са се появили негови снимки от плажове по българското Черноморие.
Според Митов изнасянето на подробности за оперативно-издирвателните мероприятия би навредило на разследването:
"От 2022 г. насам полицията е работила активно и по трите досъдебни производства, образувани по сигнали срещу Михайлов, като действията по разследванията са извършвани ритмично и срочно. Своевременно са докладвани на прокуратурата. Не са констатирани нарушения в работата по документиране и доказване на престъпленията. Васил Михайлов има няколко присъди, както и висящи дела за всички регистрирани случаи на извършени престъпления от него. Убеден съм, че усилията, които полагат органите на реда, ще доведат и до необходимите резултати".
В рамките на парламентарния контрол Митов каза още, че от началото на годината в София са регистрирани 37 случая на тормоз и агресия, упражнявани от групи младежи, т. нар. локали.
"Между 70 и 80% от малолетните и непълнолетните лица, извършващи подобни деяния в град София са известни на полицията. Въпреки това служителите на СДВР често пъти се окачват с "вързани ръце". Една от причините е, че Законът за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните е приет и обнародван през средата на миналия век и категорично не отговаря на съвременните реалности, на рисковете на модерното време за децата и младите хора", каза Даниел Митов в отговор на въпрос на депутата от ПП-ДБ Елисавета Белобрадова.
Министърът изтъкна, че МВР участва активно в изработването на нов закон за детското правосъдие. Изработват се две национални програми за превенция в ранна училищна възраст. Полицаи и инспектори от Детските педагогически стаи извършват посещения в училищата и се срещат с ученици, родители и учители.