Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Джей Ди Ванс: Националното единство е невъзможно с тези, които празнуват убийството на Чарли Кърк

Джей Ди Ванс
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Американският вицепрезидент Джей Ди Ванс каза днес, че "отчаяно" иска да има национално единство след убийството на консервативния политически активист Чарли Кърк, но да се намерят допирни точки с хората, които празнуват убийството на приятеля му, е невъзможно, предаде Асошиейтед прес. Ванс каза това, докато водеше радиопредаването на Чарли Кърк.

Вицепрезидентът републиканец влезе в ролята на водещ на "Шоуто на Чарли Кърк" от церемониалния офис на административната сграда "Айзенхауер" до Белия дом, предаде БТА.

Ванс започна шоуто, като каза, че "замества някого, който не може да бъде заместен, но ще направи всичко по силите си". В края той разкритикува лъжите, по думите му, за Чарли Кърк и вини тях за убийството му. Той също така обеща, че администрацията на Тръмп ще предприеме действия, за да спре всеки, който би убил друг човек заради това, което казва.

През годините Кърк е правил коментари, които според някои хора са били антиимигрантски, расистки, женомразки или обидни по други начини.

"Отчаяно искам страната ни да бъде единна в осъждането на действията и идеите, които убиха моя приятел", каза Ванс в предаването. "Искам го толкова силно, че ще ви кажа една мъчителна истина. Можем да го постигнем само с хора, които признават, че политическото насилие е недопустимо", добави той.

Вицепрезидентът беше особено близък с Кърк, основател на една от най-големите политически организации в страната с клонове в гимназии и колежи. Двамата са били приятели почти десетилетие.

По публикацията работи: Светлин Божков

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна