Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лондон няма да облекчава визовите правила за Индия

Киър Стармър (вдясно) с губернатора на Махаращра и Гуджарат Ачаря Деврат.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Британският премиер Киър Стармър заяви, че Обединеното кралство няма да облекчи визовите правила за Индия. 

Стармър е начело на делегация от над 100 предприемачи, културни лидери и университетски ректори, пристигнали в страната в опит да стимулират инвестициите в Обединеното кралство и да подобрят бавния икономически растеж.

Киър Стармър заяви, че сключеното наскоро двустранно търговско споразумение дава големи предимства и има "огромни възможности" за подобряване на търговските и културните връзки с Индия. Но той поясни, че няма планове за отваряне на повече визови маршрути за индийски работници или студенти.

"Въпросът не е във визите. Става въпрос за бизнес ангажименти, инвестиции, работни места и просперитет в Обединеното кралство", изтъкна британският премиер. 

Търговското споразумение на Обединеното кралство с Индия беше подписано през юли след години на преговори. Това означава, че износът на британски автомобили и уиски за Индия ще бъде по-евтин, както и износът на индийски текстил и бижута за Обединеното кралство. Споразумението включваше тригодишно освобождаване от социално осигуряване, плащано от индийски служители, работещи в Обединеното кралство с краткосрочни визи, но министрите настояха, че няма по-значими промени в имиграционната политика. 

На въпрос по време на полета до Мумбай дали би критикувал президента Моди за покупката на руски петрол, Стармър отговори, че фокусът на Обединеното кралство е върху руския "сенчест" флот от петролни танкери. 

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна