Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обявяват лауреата на Нобеловата награда за литература

Снимка: nobelprize.org

Днес в Стокхолм ще бъде обявен лауреатът на Нобеловата награда за литература за 2025 г.

Миналата година наградата беше спечелена от южнокорейската писателка Хан Канг за "нейната интензивна поетична проза, която се изправя срещу исторически травми и излага на показ крехкостта на човешкия живот".

Наградата се присъжда от Шведската академия и е на стойност 11 милиона шведски крони (около 1,2 милиона долара).

Утре в Осло ще бъде обявена Нобеловата награда за мир. 

По желание на Алфред Нобел учредените от него награди са за най-важните открития в областта на физиката, химията, физиологията или медицината, за забележителни литературни постижения, за дейност в интерес на световния мир.

Първата Нобелова награда е връчена през 1901 г. - пет години след смъртта на Алфред Нобел. Церемониите в Стокхолм и Осло, на които лауреатите получават отличията, по традиция са на 10 декември, когато се отбелязва годишнина от смъртта на Нобел.

Всяка награда може да бъде присъдена най-много на трима души. Тя се състои от златен медал, диплом и парична сума.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна