Френският министър-председател Себастиан Льокорню (в центъра), министърът на земеделието Ани Женевар (вдясно) и министърът на икономиката, финансите и промишлеността, енергетиката и цифровия суверенитет Ролан Лескюр (вляво) в резиденцията "Матиньон" в Париж, Франция, 13 октомври 2025 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Второто правителство на Себастиен Льокорню, встъпвайки в длъжност днес във Франция, има за основна цел да избегне вот на недоверие и да внесе проектобюджета в срок, предава АФП.
Льокорню, който подаде оставка в началото на миналата седмица, но бе възстановен в длъжност в петък от президента Еманюел Макрон, се намира в трудна ситуация.
Осведомителната агенция посочва, че първото заседание на новия кабинет е насрочено за утре сутрин, след завръщането на Макрон от Шарм ел Шейх, Египет, където участва в срещата на върха за Газа.
Льокорню се очаква да представи проектобюджета, който ще бъде внесен в Националното събрание (долната камара на френския парламент) в същия ден (утре) за обсъждане, което да бъде в съответствие определения конституционен срок.
Конституцията на Франция предвижда парламентът да има на разположение 70 дни за разглеждане и приемане на бюджета преди 31 декември.
По-рано днес бе обявен и новият състав на кабинета, където Ролан Лескюр запазва поста си министър на финансите в момент, в който правителството е под силен натиск да прокара бюджета за 2026 г. през дълбоко разделен парламент, отбелязва АФП.
Крайната десница и крайната левица във Франция внесоха днес в парламента искания за вот на недоверие на назначеното късно снощи ново правителство.
За оцеляването си Льокорню ще трябва да разчита на социалистите, които обаче настояват за замразяване на пенсионната реформа на президента Еманюел Макрон и за данък богатство. И ако удовлетвори тези искания, премиерът може да се лиши от подкрепата на традиционната десница.
Президентът на Франция Еманюел Макрон обаче заяви категорично, че няма намерение да напуска поста си преди да изтече мандатът му през 2027 година, като остро разкритикува крайната десница и левица заради поискания вот на недоверие на правителството на Льокорню:
"Политическите сили, които решиха да свалят от поста му Франсоа Байру и които искат да дестабилизират Себастиан Льокорню, са единствените виновни за този хаос. Аз се опитвам да осигуря последователност и стабилност. Това е!" - заяви Макрон.