Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

22 български парашутисти летяха над Либия за откриването на най-голямата дроп зона в Северна Африка

22 парашутисти от “Skydive Sofia” са били поканени на откриването на ”Skydive Fly Benghazi Libya” - най-голямата и модерна дроп зона в Северна Африка. Те са летели в небето над Бенгази със свои колеги от над 10 страни от цял свят. Скоковете са били от хеликоптери МИ-17, а най-голямата атракция била скок от самолет ИЛ-76, който иначе е предназначен да превозва огромни товари, като танкове.


Скоростта на самолета при напускане е над 330 км/ч - доста висока, предвид това, че при малките самолети, от които обикновено се скача, е около 100 км/ч”, каза пред БНР Силвия Стоянова от българската група парашутисти. Те са изпълнили редовни скокове - летене по корем, седнали, с уингсют (костюм крило - бел.ред.).


От екипа на дроп зоната в Бенгази са поставили световен рекорд на Гинес за свободно падане с най-голямо знаме - либийското, дълго 24 м.


“За нас беше истинско удоволствие да бъдем част от това събитие и да споделим страстта към небето с хора, които носят същия плам в сърцето си. Този лагер ще остане в спомените ни като още едно доказателство, че небето няма граници - само нови хоризонти”, пишат в социалните медии българите, които са получили покана отново да скачат там.


---

Още подобни теми можете да чуете и прочетете в рубриката "Екстремните спортове".


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени