ПОДКРЕПЯТЕ ЛИ ДА МОЖЕ ДА СЕ ГЛАСУВА И ДИСТАНЦИОННО ПО ЕЛЕКТРОНЕН ПЪТ ПРИ ПРОИЗВЕЖДАНЕ НА ИЗБОРИТЕ И РЕФЕРЕНДУМИТЕ?

Икономисти настояват за по-нисък ДДС за стоки от първа необходимост

Снимка: Мария Димитрова
Пореден анализ на данъчната система и икономическите перспективи пред България беше представен днес от Института за социална интеграция и Фондация "Фридрих Еберт".

След предложенията на икономистите от БАН и на експертите на Лабораторията за управление на рисковете това са нови предложения за промени в данъчното облагане и за реиндустриализация на икономиката. Нещо повече, в днешната дискусия експерти настояха за смяната на икономическия модел от либерален в социален, какъвто бил заложен в Конституцията.

Експертите от Института за социална интеграция настояха за по-високо ДДС и диференцирани ставки за някои лекарства и храни. Според техните изчисления, това ще спечели на бюджета 1 милиард и 200 милиона лева приходи годишно, посочи Любомир Ганчев:

Да се измести данъчната тежест от преките към косвените данъци поради лесна и рентабилна събираемост чрез потребление. Тук говорим и за едно хармонизиране с европейското законодателство, тъй като ние сме с едни от най-ниските ставки за ДДС и да се намали ДДС за тези стоки от първа необходимост като хляб, мляко и лекарствени групи на 10%.

Любомир Ганчев аргументира и предложение за преминаване от плосък към прогресивен данък за лицата с повече от 3000 лева месечен доход :

Предлагаме минималната работна заплата да е необлагаема. 10% да се запази доходът от минималната работна заплата до този миминум от 3 хиляди лева, 20% да е облагането за доходи между 3 и 6 хиляди лева и за доходи над 6 хиляди лева данъкът за физически лица да е 30 %.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!