ПОДКРЕПЯТЕ ЛИ ДА МОЖЕ ДА СЕ ГЛАСУВА И ДИСТАНЦИОННО ПО ЕЛЕКТРОНЕН ПЪТ ПРИ ПРОИЗВЕЖДАНЕ НА ИЗБОРИТЕ И РЕФЕРЕНДУМИТЕ?

Композиторът Георги Арнаудов - любимец и на музикантите, и на публиката

Георги Арнаудов
Снимка: arnaoudov.net

Изпълнители от различни поколения се събраха на 13 ноември в камерната зала „България“ за авторски концерт на композитора Георги Арнаудов. 60-годишнината му стана повод за серия концерти и изпълнения на негови произведения през настоящата година.

Георги Арнаудов е един от безспорните любимци на нашите музиканти, ако съдим по това колко често звучат творбите му в концертните ни зали, а също и сред любимците на публиката. Той е и сред най-често изпълняваните ни автори в чужбина – при това не само в големите музикални центрове на Европа, но и на други континенти. Особено вдъхновение за него напоследък се оказа Китай - през миналата година беше поканен от Министерстовото на културата на азиатската държава като един от избраните европейски композитори, които да се запознаят с хилядолетната култура и музикална традиция на страната и да композират за Камерния оркестър на Забранения град. Арнаудов е сред най-широко скроените ни автори, които обичат да си сътрудничат с другите изкуства.

През март тази година Георги Арнаудов закръгли 60 години и това, както често се шегуваме, се превърна в едно всенародно честване – празник, в който имахме възможност да чуем обичани и нови негови произведения – камерни и симфонични.

Концертът в камерната зала „България“ събра част от цвета на българското музикантство и почитатели на музиката му – публика, която го обича и цени. Концертът беше камерен, с творби, написани в последните 8 години. Най-отдалечената във времето беше „Келс“ за соло виолончело, представена от младия виолончелист Атанас Кръстев, написана през 1999 г., до създадената сега „Unlocking Eyes - звукови пейзажи, етюди и импровизации“, поднесена ни от пианистката Инес Симеонова и гръцкия цигулар Симос Папанас. Включени бяха също създадената през 2013 г. „BrahmsversusWagner“ (“Брамс срущу Вагнер“) и „Вратите на съня I“, пресъздадени  от музикантите от квартет „Кварто“ в партньорство с пианиста Симеон Златков и Сюита кончертато от 2014-а в интерпретацията на Симос Папанас – цигулка и проф. Борислава Танева – пиано. Част от програмата бяха и два вокални цикъла  - Три тихи песни и „Шепот насаме“, с обединяваща фигура сопрана Мила Михова.

Беше голямо удоволствие за мен да свиря музиката на Георги Арнаудов и да я опознавам, защото е предизвикателство да си личност и да имаш изграден свой собствен стил в XXI век, след толкова много написана музика. Сред толкова учебни заведения въпросът е как да пишеш и да намериш себе си. Когато изпълнявам музиката на Георги Арнаудов чувам много школи, много пластове и музика от различни краища на света, но превърнала се в негов почерк. Публиката много високо цени това – сподели след концерта Симос Папанас.

Чуйте още отзиви на музиканти, участвали в юбилейния концерт в репортажа за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" - в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!