Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

La Miami, Dimitrov a trecut de polonezul Hurkac și va juca împotriva lui Alcaraz

Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de tenis Masters 1000 de la Miami, după ce l-a învins pe polonezul Hubert Hurkac într-o luptă care a durat 2 ore și 41 de minute - 3:6, 6:3 și 7:6 (3).

Dimitrov va juca pentru prima dată în cariera sa în această fază a turneului de la Miami. Adversarul său de vineri va fi spaniolul Carlos Alcaraz, locul 1 în circuit. Hurkac ocupă locul 9 în clasament, ceea ce înseamnă că Dimitrov a obținut a 39-a victorie din carieră în fața unui jucător de tenis din top 10 mondial. Bulgarul și-a adăugat 155 de puncte în palmares și se apropie de locul 11 în clasament. El se află acum la doar 85 de puncte în spatele grecului Stefanos Tsitsipas.

Până în prezent, Alcaraz are un avantaj de 3-1 în meciurile directe, dar Dimitrov a câștigat ultima întâlnire dintre cei doi la turneul Masters de la Shanghai, în octombrie 2023.

Mai multe din categorie

Peste 1200 de alergători vor participa duminică la Maratonul Varna 2024

Un număr record de peste 1200 de alergători sunt așteptați să participe duminică, 12 mai, la maratonul de la Varna. Din cauza interesului mare, organizatorii au fost nevoiți să pregătească numere de start suplimentare. Participanții vor putea alege între..

publicat în 08.05.2024 la 09:30
Boryana Kaleyn

Trei medalii de aur și una de argint pentru Kaleyn și Nikolova la finala Cupei Europene de la Baku

Sportivele bulgare au cucerit patru medalii în finalele individuale ale primei ediții a Cupei Europene de gimnastică ritmică de la Baku. Boryana Kaleyn a câștigat aurul la minge și panglică și argintul la cerc, în timp ce Stiliana Nikolova a câștigat..

publicat în 05.05.2024 la 13:00
Stiliana Nikolova

Stiliana Nikolova a câștigat medalia de aur la Cupa Europeană de gimnastică ritmică de la Baku

Stiliana Nikolova a cucerit medalia de aur în concursul all-around la prima ediție a Cupei Europene de gimnastică ritmică de la Baku. Boryana Kaleyn a rămas pe locul patru după ce a făcut greșeli în exercițiul de la panglică. Competiția se desfășoară..

publicat în 04.05.2024 la 15:30