Înotătorul maratonist Petar Stoicev traversează Strâmtoarea Gibraltar

Petar Stoicev a devenit primul bulgar care a traversat înot Strâmtoarea Gibraltar, conform regulilor Oceans Seven, fără costum de neopren.  Stoicev a parcurs distanța de la coasta europeană din orașul spaniol Tarifa până la coasta africană din Maroc..

publicat în 16.04.2024 la 15:30
Stilyana Nikolova

Stilyana Nikolova a cucerit două medalii de aur și una de argint la finala de la Sofia

Cinci medalii reprezintă bilanțul de ieri al ultimei zile a Cupei Mondiale de gimnastică ritmică de la Sofia. A doua în proba de ansamblu, Styliana Nikolova a obținut medaliile de aur la minge și panglică și argint la cerc. Campioana Boryana Kaleyn..

publicat în 15.04.2024 la 10:00
Stoyka Krasteva

EUBC prezintă un film dedicat campioanei olimpice la box Stoyka Krasteva

Confederația Europeană de Box (EUBC) a prezentat un film dedicat lui Stoyka Krasteva, campioana olimpică la categoria muscă la Tokyo 2020. Filmul de 48 de minute este cel de-al șaselea episod al seriei ''Protagoniștii''.  Stoyka Krasteva vorbește..

publicat în 12.04.2024 la 17:00

Neviana Vladinova: Competiția va fi orientativă pentru ceea ce se va întâmpla la Jocurile Olimpice de la Paris

Sofia devine din nou capitala gimnasticii ritmice mondiale, unde elita acestui sport va zugrăvi tabloul general al emoțiilor și aspirațiilor cu doar câteva luni înainte de Jocurile Olimpice de la Paris. Între 12 și 14 aprilie, la Arena Sofia, 57 de..

publicat în 11.04.2024 la 16:15

A doua înfrângere pentru Nurgul Salimova la turneul Challengers

Nurgul Salimova a pierdut în fața Alexandrei Goryachkina la turneul World Chess Challengers de la Toronto. Partida a fost asemănătoarei întâlnirii dintre cele două de la finala Cupei Mondiale din august anul trecut, pe care rusoaica aflată pe locul trei..

publicat în 11.04.2024 la 12:30

Legende ale sportului bulgar în vizită la Parlamentul European

Câștigătorul Balonului de Aur din 1994 Hristo Stoichkov, cea mai de succes sportivă din toate timpurile Maria Grozdeva (tir), singura campioană olimpică la înot Tanya Bogomilova-Dangalakova, legenda gimnasticii Yordan Yovchev, fosta campioană mondială la..

publicat în 11.04.2024 la 09:30
Nurgiul Salimova

Șahista Nurgul Salimova cu prima victorie la Turneul Favoritelor

Nurgul Salimova a obținut prima sa victorie în Turneul Mondial de Șah Challengers feminin de la Toronto. În runda a patra a competiției din orașul canadian, bulgăroaica în vârstă de 20 de ani s-a impus cu piesele albe în fața fostei nr. 2 mondial Humpty..

publicat în 08.04.2024 la 10:00
Grigor Dimitrov la festivitatea de premiere în Miami

Dimitrov a pierdut finala de la Miami, dar urcă pe locul 9 în tenisul mondial

Cel mai titrat jucător de tenis bulgar, Grigor Dimitrov, a pierdut în finala turneului Masters 1000 de la Miami, Florida. După 73 de minute de joc, bulgarul aflat pe locul 11 în clasament a pierdut în fața italianului Jannick Sinner, pe Hard Rock..

publicat în 01.04.2024 la 09:30

Dimitrov l-a învins pe Alcaraz și e în semifinale cu Zverev la Miami

Grigor Dimitrov a făcut un meci impresionant și s-a calificat în semifinalele turneului Masters 1000 de la Miami. Bulgarul l-a învins cu 6:2, 6:4 pe spaniolul Carlos Alcaraz, nr. 1 în prognozele campionatului și nr. 2 în clasamentul mondial. Meciul a..

publicat în 29.03.2024 la 09:30
Grigor Dimitrov

La Miami, Dimitrov a trecut de polonezul Hurkac și va juca împotriva lui Alcaraz

Grigor Dimitrov s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de tenis Masters 1000 de la Miami, după ce l-a învins pe polonezul Hubert Hurkac într-o luptă care a durat 2 ore și 41 de minute - 3:6, 6:3 și 7:6 (3).  Dimitrov va juca pentru..

publicat în 27.03.2024 la 12:30