Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov va juca împotriva lui Daniil Medvedev la Indian Wells

Grigor Dimitrov a obținut o victorie ușoară, cu retururi bune, în fața jucătorului aflat pe locul 21 în clasamentul mondial de tenis masculin, francezul Adrian Mannarino.  Bulgarul s-a impus cu 6:3 și 6:3 în 81 de minute și a reușit să se..

publicat în 12.03.2024 la 10:30

Tsanko Tsankov este campion mondial la înot în ape înghețate!

Tsanko Tsankov a devenit campion mondial la înot în ape înghețate, la campionatul de la Tallinn, Estonia, a anunțat Fundația Sport în Bulgaria. Bulgarul a învins competitorii în proba de 200 de metri liber.  El a triumfat cu medalia de aur într-o..

publicat în 07.03.2024 la 11:30

Turneul de lupte libere Dan Kolov - Nikola Petrov reunește sportivi din 23 de țări

Între 7 și 10 martie, la în sala Asix Arena din capitala Bugariei, se va desfășura cea de-a 61-a ediție a Turneului internațional de lupte libere Dan Kolov - Nikola Petrov.  La competiție vor participa aproape 200 de concurenți din 23 de țări,..

publicat în 07.03.2024 la 09:30

Kristiyan Nikolov începe cu o victorie în calificările pentru turneul olimpic de box de la Busto Arsizio

Kristiyan Nikolov a început cu o victorie evenimentul de calificare la box olimpic de la Busto Arsizio. La categoria 80 de kilograme, cetățeanul bulgar l-a învins cu 4:1 pe Daniel Ilyushonok din Israel. Acesta este primul pas al lui Kristiyan Nikolov..

publicat în 05.03.2024 la 13:30
Echipa națională feminină de șah cu titlul european la campionatul de la Budva

Prima întâlnire pentru unificarea federațiilor bulgare de șah va avea loc astăzi

La inițiativa ministrului sportului, Dimitar Iliev, astăzi va avea loc o întâlnire de lucru cu reprezentanții Federației bulgare de șah 2022 și ai Federației bulgare de șah sportiv. Scopul este de a găsi o soluție pentru a unifica organizațiile bulgare de..

publicat în 05.03.2024 la 08:30

Bulgaria va găzdui Cupa Europeană de Kickboxing

Bulgaria va organiza Cupa Europeană de Kickboxing. Decizia a fost votată în unanimitate de conducerea Federației Internaționale WAKO, relatează BGNES.  "Top Ten Plovdiv Open Bulgaria" va avea acum un nou statut de prestigiu. Competiția devine..

publicat în 27.02.2024 la 16:00

Bojidar Andreev a câștigat medalia de aur europeană la haltere, stabilind un record

Bojidar Andreev a câștigat titlul la categoria 73 kg. categoria olimpică la Campionatele Europene de haltere de la Sofia. Halterofilul în vârstă de 27 de ani a obținut 348 kg. la smuls și la flotări și, pentru a doua oară după 2019 la Batumi, a..

publicat în 16.02.2024 la 11:00

A crescut finanțarea pentru sporturile olimpice

Ministerul Tineretului și Sportului a aprobat o finanțare în valoare de 21,5 milioane de euro pentru activitățile, pe parcursul anului în curs, ale federațiilor care administrează sporturi olimpice, fiecare sediu urmând să primească o finanțare de stat..

publicat în 15.02.2024 la 16:00
Габриел Маринов

Halterofilii bulgari au obținut medalii la Campionatele Europene de la Sofia

Gabriel Marinov a cucerit titlul european, iar Ivan Dimov a rămas cu argintul în meciul olimpic de haltere la categoria de până la 61 kg, la Campionatele continentale de haltere de la Sofia.  Marinov a reușit la categoria dublă de greutate 281 kg..

publicat în 14.02.2024 la 12:30
Gabriela Gheorghieva

Gabriela Gheorghieva avansează în semifinalele probei de 100 m spate în Qatar

Bulgăroaica Gabriela Gheorghieva s-a calificat în semifinalele probei de 100 de metri spate la Campionatele Mondiale de Natație din 2024 de la Doha, Qatar. Sportiva în vârstă de 26 de ani a terminat pe locul 15, cu un record personal de 1:01.65. Este..

publicat în 12.02.2024 la 16:30