Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

Bulgaria are campion european la box masculin

Rami Kiuan

La Campionatele Europene de box de la Belgrad, Rami Kiuan a obținut cel mai mare succes din cariera sa și l-a învins în finala categoriei 75 kg pe rusul Dzhambulat Bijamov cu 3:2 din voturile arbitrilor. Bulgarul de 23 de ani din Kostinbrod a obținut la începutul lunii aprilie și o cotă olimpică la categoria inferioară de 71 kg. În finala de la Belgrad, Rami pierdea după prima rundă, dar cu un joc mai constant a câștigat-o pe a doua. În cea de-a treia rundă decisivă, Kiuan a fost egalat de Bijamov. Lupta a trebuit să fie revizuită de arbitrul observator, care i-a acordat victoria.
Înaintea lui Kiuan, alți doi bulgari au urcat în ring pentru a lupta pentru medalia de aur, dar nu au reușit. Radoslav Rosenov la 60 kg și cubanezul cu pașaport bulgăresc Javier Ibanez la 57 kg au pierdut în fața rusului Vsevolod Șumkov cu 0:5 voturi ale judecătorilor și a lui Eduard Savin cu 1:4. Bulgaria a încheiat campionatele cu un total de două titluri, trei medalii de argint și 6 de bronz.

Mai multe din categorie

Karlos Nasar

Halterofilii bulgari vor participa la Jocurile Olimpice de la Paris

Halterofilii bulgari vor participa la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce Ministerul Tineretului și Sportului a găsit o modalitate de a asigura finanțarea, potrivit unui comunicat al ministerului.  Participarea halterofililor Karlos Nasar, Bojidar..

publicat în 15.05.2024 la 17:00

Peste 1200 de alergători vor participa duminică la Maratonul Varna 2024

Un număr record de peste 1200 de alergători sunt așteptați să participe duminică, 12 mai, la maratonul de la Varna. Din cauza interesului mare, organizatorii au fost nevoiți să pregătească numere de start suplimentare. Participanții vor putea alege între..

publicat în 08.05.2024 la 09:30
Boryana Kaleyn

Trei medalii de aur și una de argint pentru Kaleyn și Nikolova la finala Cupei Europene de la Baku

Sportivele bulgare au cucerit patru medalii în finalele individuale ale primei ediții a Cupei Europene de gimnastică ritmică de la Baku. Boryana Kaleyn a câștigat aurul la minge și panglică și argintul la cerc, în timp ce Stiliana Nikolova a câștigat..

publicat în 05.05.2024 la 13:00