Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Докога леярната в Лозница ще замърсява?


Докато спасяваме Пирин, мерим миризмите в Русе и финия прах в Шумен, има по-малки населени места, където никой нищо не мери, не организира протести и диша лош въздух, въпреки че природата е прекрасна. Но това, което се случва по малките населени места, е също толкова значимо, както и в големите градове.
За пореден път проверяваме сигнал за замърсяване на въздуха в Лозница с източник цех за леене и топене на алуминий. Леярната се намира на територията на бившето ТПК „Родина”. Към момента дейност няма, твърди обаче собственикът

. Репортерът Ирина Павлова разговаря и с работници от околните цехове, които са на метри от леярната. Повечето се страхуват да говорят, както ще чуете във звуковия файл.
Леярната работи от 2002 г. на базата на удостоверение, че на това място имало подобно производство и дейността само се възстановява. Подобно твърдение се опровергава от подробния устройствен план на общината от 2005 година, но въпреки това дейността е разрешена. По сигнали за замърсяване пещта, която е работила с отработени масла, е сменена с електрическа. През 2010 година, когато в сила влизат по-строги екозакони, цехът е спрян, за да се приведе в съответствие с изискванията. Гл. архитект на общината Емил Проданов издава удостоверение за въвеждане в експлоатация – отново с мотива, че на същото място е имало цех за леене. Това отваря вратите за получаване на всички останали документи. Издаденото от ИАОС комплексно разрешително обаче се обжалва в съда от собствениците на съседните производства и леярната спира работа. Административният съд в София категорично посочва, че комплексното разрешително е издадено от ИАОС, след като е прието само на базата на удостоверение, че такъв цех е съществувал. Според съда, това нарушение е довело до незаконосъбразен по съдържание акт, който следва да бъде отменен. Следващата инстанция – Върховният административен съд, връща делото за ново разглеждане. При новото дело жалбоподателят се споразумява със собственика да бъде монтирано пречиствателно съоръжение и обектът е отворен в края на миналата година. Сигналите за замърсяване започват отново. Какво ни разказа жителят на Лозница Александър Калинов чуйте в прикачения звуков файл. Отговорът на РИОСВ- Русе, - от директора на дирекция „Контрол на околната среда” инж. Христо Милков.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Илхан Кючюк

Илхан Кючюк за отбраната на ЕС

Всеки преговорен процес за Украйна трябва да включва Украйна, иначе означава целият цивилизационен свят да я изостави, след като тя беше нападната от държавата агресор Русия, каза за Радио Шумен евродепутатът от „Обнови Европа“ Илхан Кючюк.  По думите на Кючюк, отбраната на ЕС трябва да укрепне. Промяната на геополитическата обстановка изисква ЕС да..

публикувано на 17.02.25 в 12:35
Снимката е илюстративна

Крадците минаха на злато и пари

Крадците вече не налитат на черни и цветни метали, загърбиха и техниката в жилищата. Когато взломяват жилища, най-често си тръгват с пари и бижута - златни и сребърни. Това коментира от дългогодишните си наблюдения старши инспектор Десислав Райчинов, началник група "Оперативен анализ" в шуменската полицейска дирекция. Увеличават се и случаите на..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Кметът заряза лозите

По случай Деня на лозаря и винаря кметът на община Шумен проф. Христо Христов и неговият екип посетиха село Лозево, за да отпразнуват заедно с жителите празника Трифон Зарезан. По традиция беше отслужен водосвет от архиерейския наместник отец Димитър, който се помоли за здраве и плодородие. Кметът проф. Христо Христов подари лозарска..

публикувано на 14.02.25 в 14:39

Пощальонът, който раздава усмивки

16 февруари е Международен ден на пощальоните и куриерите. Професията на „вестоносците“ е сред най-древните. Първият известен пощенски документ, открит в Египет, датира от 255 г. пр. Хр. Но дори и преди това пощенски услуги са съществували в почти всички континенти, обслужвали са крале и императори. Днес професията на пощальона изглежда..

публикувано на 16.02.25 в 11:05

Археолозите празнуват

Недостатъчното финансиране и липсата на млади специалисти са може би най-големите предизвикателства пред родната археология. Това каза за Радио Шумен археологът от шуменския музей и филиалът на археологическия институт Гергана Илиева по повод днешния празник на археолозите 14 февруари. "Дейността на археолозите не се свежда само до..

публикувано на 14.02.25 в 08:44

Виното като религия

Йордан Русев е сомелиер и винен консултант. Казва, че виното за него на първо място е начин на живот. Има над 17 години широкоспектърна кариера в света на виното. Работи на 3 континента – Европа, Северна Америка и Австралия. В богатата палитра на винената му биография влизат редица ресторанти включително с   2 звезди Мишлен, както и в  европейски и..

публикувано на 14.02.25 в 08:26

Служа на културата, направила ме човек

Ахмед Емин Ататасой е най-значимият популяризатор на българската поезия в Турция. Филолог, поет, есеист, литературен критик, преводач и културен посланик  - така може да се събере в няколко думи впечатляващата му творческа кариера Той е превел от български на турски език поезията на над 200 наши автори от Ботев до наши дни. Няма турска библиотека без..

публикувано на 17.02.25 в 11:10