Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Криза за медицински сестри

Недостигът на специалисти по здравни грижи в България се задълбочава. Негативната тенденция може да бъде обърната, ако още по време на практиката си в лечебните заведения студентите бъдат привлечени с добри условия. Това стана ясно  по време на откриването на Националния форум на специалистите по здравни грижи в Шумен.  

"Ако кадровата криза за специалисти по здравни грижи не бъде овладяна, до 5 години ще се наложи затваряне на болници в България". Това заяви  председателят на  Българската асоциация на специалистите по здравни грижи Милка Василева.

"В момента има критичен недостиг на медицински сестри, акушерки, фелдшери, лаборанти, рехабилитатори. Хората, които са така наречените специалисти по здравни грижи, са най-близко до нашите пациенти. Една от основните причини за напускането на професиите е изключително ниската заплата", посочи тя.

Макар и бавно тенденцията започва да се обръща и много от студентите остават в България след дипломирането си, коментира заместник-ректорът на варненския Медицински университет проф. Тодорка Костадинова.

"Те още по време на обучението си помагат за преодоляването на този недостиг и дисбаланс на кадрите. А след това, още при завършването си те заявяват къде биха работили, защото през цялото време на обучение са били някъде, харесали са място, където желаят да работят, както и тях са ги харесали. Вече се обърна посоката на движение, защото правим всичко възможно да ги мотивираме и задържим тук", посочи тя.

Националният форум на специалистите по здравни грижи в Шумен е двудневен. Регистрирани са 476 участници от цялата страна.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Кметът иска ремонт на поликлиниката

Сигнали на граждани за ниски температури и проблеми с условията в сградата на ДКЦ-1 в Шумен провокираха проверка на кмета на община Шумен Христо Христов. Той и заместничката му Светослава Хайнова се срещнаха с новото ръководство, лекарите и екипа на здравното заведение, съобщиха от пресцентъра на общината.  Проф. Христо даде указания да се подобри бързо..

публикувано на 26.02.25 в 16:47

Студенти от ШУ рисуват за болни деца

Произведенията „Съзерцание“, „Морски ангел“ и Есен“ са част от творбите в благотворителната изложба „Изкуството лекува Златните деца“, която беше открита от председателя на Народното събрание Наталия Киселова във фоайето на парламента.  Експозицията включва близо 40 творби на студенти от Катедра „Педагогика на обучението по изобразително изкуство и..

публикувано на 26.02.25 в 16:15

Храна срещу паспорт на кучета

Безплатна регистрация на домашни кучета започва община Каспичан. Кампанията ще продължи до 31 март, когато изтича и срокът за задължителната регистрация на четириногите.  В този период безплатни ще бъдат поставянето на микрочип, издаването на паспорт, ваксинацията на любимеца и декларирането.  Предстои изготвяне на списък с желаещите да..

публикувано на 26.02.25 в 11:02

Зам.-кметове оглеждат градини

Оглед на сградите на 4 детски градини в Шумен, ще извършат днес заместник-кметовете по образование и култура Виктория Ковчазова и по строителство Андреан Ваньов.  Ръководителите на четири от 16-те детски заведения в града– на „Щурче“, на „Златна рибка“, на „Слънце“ и на „Чучулига“ в квартал „Дивдядово“, са информирали кмета Христо Христов за..

публикувано на 26.02.25 в 09:41

По-добри условия за тренировки

Да бъде модернизирана тренировъчната зала на един от най-успешните спортни клубове в общината „Шуменска крепост“. Това предлагат на администрацията ръководителите на бойната школа. Те искат да подпишат дългосрочен договор за наем на физкултурния салон на бившето Пето основно училище в Шумен. Това ще позволи на клуба да ремонтира старото помещение със..

публикувано на 25.02.25 в 16:42

Младежки проекти под въпрос

За преработването на новия Правилник за финансиране на младежки проекти в община Шумен призоваха двама представители на младежки организации и общинският съветник Павел Павлов. Това стана на заседанието на комисията по младежки дейности и спорт към Общинския съвет в Шумен. Документът трябва да регламентира условията за кандидатстване и отчитане на..

публикувано на 25.02.25 в 15:09

Срещите за климатиците тръгват в Шумен

Над 330 заявления са подали жители на Шумен и селата от общината за подмяната на печки на твърдо гориво с по-екологичен вариант на ток или пелети, съобщават от общинската администрация. В началото на кампанията с правилата за кандидатстване, сроковете, критериите и местата за подаване на заявления бяха запознати хората от 26-те села от..

публикувано на 25.02.25 в 14:52