Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Документи менте за нелегални мигранти

Снимка: ОД на МВР - Шумен

Задържаният фалшификатор на документи в Шумен ги е изпращал на нелегални мигранти в Гърция. След ареста му в офис на куриерска фирма пристигнали още поръчки от южната ни съседка, съобщиха от пресцентъра на Апелативна прокуратура - Варна. 33-годишният Владимир В. е с мярка за неотклонение „Задържане под стража“ от събота, 13 април 2019 г., след като Шуменският районен съд е уважил искането на прокуратурата.

Както вече бе обявено на брифинг на Районната прокуратура и Областната дирекция а МВР в Шумен, на 10 април 2019 г. специализирана полицейска операция на икономическа и криминална полиция установила две лица в момент на предаване на пратка. Това се случва на бензиностанция в Шумен, където Владимир В. предал пакет на работещ във фирма за превоз на пратки от България за Гърция. Пакетът е иззет от полицията и в него е намерена конзола на електронна игра, в която са скрити 2 паспорта и 2 лични карти, на които е придаден вид, че са издадени от българските власти.

Предприети били претърсвания на апартамент, ателие, изба, селска къща в село Салманово и автомобил като част от действията по разследването на образуваното досъдебно производство. Иззети били множество материали за изготвяне на неистински документи за самоличност – специална хартия, мастила, техника, специализирана пробивна техника за нанасяне на детайли в личните карти, три компютърни конфигурации, няколко принтера и цветни копирни машини, машина за изрязване на хартия, пластики за изготвяне на лични карти, заготовки за корици на български паспорти, бои, предназначени за оцветяване на кориците в цвета на българските международни паспорти, холограми.

С материалите за производството на неистинските документи за самоличност Владимир В. се снабдявал от чужбина чрез поръчки по интернет. Чрез специална компютърна програма обвиняемият задавал и ЕГН, което трябвало да позволи документите да се възприемат като истински при бегла проверка. При претърсването в селската къща на Владимир полицията намерила и иззела и 2,5 кг марихуана.

Престъпната си дейност Владимир В., който е завършил изобразително изкуство, развивал от половин година, а фалшивите документи за самоличност изпращал по транспортната фирма в Гърция. Смята се, че те са били предназначени за мигранти.

Действията по разследването по досъдебното производство продължават. Определението на Шуменския районен съд, с което е наложена най-тежката мярка за процесуална принуда на обвиняемия Владимир В. – задържане под стража, подлежи на обжалване пред Шуменския окръжен съд.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Онлайн обучение вместо ваканция

Учениците в осем общини в Шуменска област преминават в дистанционно обучение на 20 и 21 февруари със заповед на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев.  В Регионалното управление на образованието в Шумен по-рано днес постъпиха уведомления от общините Венец, Шумен, Каспичан, Каолиново, Нови пазар, Смядово, Велики Преслав и Хитрино за..

обновено на 19.02.25 в 17:41

Падат ограниченията по пътищата

Движението в шуменска област вече е възстановено без ограничения, съобщиха от ОДМВР-Шумен. Забраната за движение на тежкотоварни автомобили без вериги беше въведена за пътя Шумен-Силистра. Полицейски екипи са на обход по републиканската пътна мрежа.  Тяхна задача е да подпомагат трафика и да оказват съдействие при проблемни ситуации на пътя.  Към..

публикувано на 19.02.25 в 15:22

Детските градини ще работят

Осигурен е топлият обяд за всички ползватели на услугата, както в Шумен, така и в селата в общината, независимо от лошите метеорологични условия, съобщи заместник-кметът по социална политика и здравеопазване в община Шумен Светослава Хайнова. Във връзка с въпроси от медии, изпълняващият длъжността кмет доц. Виктория Ковчазова, посочва, че на 20..

публикувано на 19.02.25 в 13:52

Паднало дърво спря тока

Паднал бор върху електропровод е причина за спиране на електрозахранването в шуменските села Ивански, Кълново и Янково. Това съобщи за Радио Шумен Петя Попова- директор "Корпоративни комуникации и маркетинг" в електроразпределителното дружество.  Аварийни екипи работят за премахване на дървото и токът ще бъде пуснат до края на работния ден...

публикувано на 19.02.25 в 12:56

Полицейски екипи подпомагат трафика

Допълнителни екипи от всички звена на ОДМВР-Шумен са на обход по републиканската пътна мрежа. Това съобщиха от Областната дирекция. Тяхна задача е да подпомагат трафика и да оказват съдействие при проблемни ситуации на пътя.  До 14:00 часа е в сила забраната за движение на тежкотоварни автомобили без вериги по пътя Шумен-Силистра. Екипи на "Пътна..

публикувано на 19.02.25 в 11:42

Автобусите се движат със закъснение

Със закъснение се движат автобусите от автогара Шумен, но към момента линиите се изпълняват. Това съобщиха дежурните диспечери.  За село Риш е имало затруднения тази сутрин, но в 13:00 часа ще бъде пуснат автобус за населеното място.  Изпълняват се линиите и към Смядово и Нови пазар. До момента няма спрени автобуси заради зимната обстановка.

публикувано на 19.02.25 в 10:51

Гасиха пламнал отдушник

В 00:43 часа в РДПБЗН Шумен е получен сигнал за пожар в отдушник на жилищен блок на  ул.„Цар Освободител“ в Нови пазар. Това съобщиха от Областната дирекция на МВР- Шумен.  На място е изпратен екип на РСПБЗН Нови пазар.  След намесата на огнеборците пожарът е локализиран и потушен.  Най- вероятната причина за възникването на огъня е неправилно..

публикувано на 19.02.25 в 10:40