По традиция в 18:00 ч. Градският духов оркестър „Михаил Биков” с диригент Христо Атанасов ще обогати празничната атмосфера пред театъра, а BarbaroniTe ще представят шоу атракциони.
От 18:15 ч. ще бъде открита изложба под надслов „Архивите говорят“, подготвена от Съюза на българските артисти“.
След произнасяне на официалните слова, ще бъдат поднесени цветя пред паметниците на Добри Войников и Васил Друмев. Ще бъде издигната хоругвата на театъра и запален театралният огън. Първото представление, включено в състезателната програма, е танцовият спектакъл с хореограф Стефания Георгиева „Кукери”, което ще започне от 19:00 ч.
Специален гост на форума ще бъде поетът и драматург Стефан Цанев. Двама са селекционерите тази година. Пиесите, изпратени за участие в направление "Авторски прочит", коментира Катерина Георгиева. Селекционерът Илко Ганев отговаря за включените спектакли във фестивала. 2 театъра от чужбина - от Грузия и Турция, ще бъдат част от фестивала. Театрали от Румъния и Русия ще бъдат част от форума.
Председател на журито е театроведът проф. Виолета Дечева - доктор на изкуствознанието и професор по театрознание, преподавател в Нов български университет. Членове са: Антон Угринов - режисьор и актьор, преподавател по Актьорство за драматичен театър в НАТФИЗ „Кр. Сарафов”; доц. Елена Иванова - костюмограф и сценограф, има специализации в Художествената академия "Н. Павлович" - специалност сценография - с ръководители доц. Асен Стойчев, Емил Костов, специализира в Барселона при Карло Босо в Комедия де л"арте и в Нанси при Аноан Витез, Янис Кокос, Патрис Тротие, преподава в Нов български университет; театроведът Асен Константинов, участвал в селекцията и журирането на редица български фестивали и актрисата Юлиана Сайска.
Общо 8 награди ще бъдат раздадени – най-голямата е тази за непоставена пиеса – 2000 лева. Останалите са между 500 и 700 лева.
Още може да чуете от селекционерите на фестивала и Дияна Христова, председател на сдружение "Нова българска драма", зам.-директор на ДКТ "Васил Друмев".
Две от българските народни приказки стоят в основата на най-новото заглавие на Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград. След турболенциите в началото на творческия сезон около фиктивните назначения и скандално високите заплати и бонуси, които са получавали хора далеч от сценичните изкуства, днес на културния институт му предстои..
Спектакълът "Тримата мускетари" стъпва на шуменска сцена. Под новата адаптация на Христо Раянов и режисурата на Ивайло Ненов се пресъздава класическата история с акцент върху актуалността на темите за героизма и търсенето на справедливост, твърдят авторите. Сред гост актьорите е и Мая Бежанска. В спектакъла са включени и новите попълнения на трупата на..
„Вкусът на времето“ са наречени двата концерта в памет на рок легендата Кирил Маричков на 24 ноември във Варна и на 25 ноември в Шумен. Любимите песни на поколения българи ще изпълнят супергрупата „Фондацията“ и оркестърът на Опера Пловдив. Специални гости на сцената ще бъдат Валди Тотев, Славин Славчев и Атанас Пенев от "Б.Т.Р. "...
Ако беше добър по математика, художникът Румен Райнов сега щеше да бъде капитан на кораб, но от това изобразителното изкуство щеше да загуби много. Без да му върви със смятането, лесно е преброил, че 45 години от общо 60 житейски, вече е неразривно свързан с изобразителното изкуство. Завършил Художествената гимназия в Трявна, продължил в..
120-годишен кабинетен роял, който е бил собственост на първия концертмайстор на Русенския симфоничен оркестър, бе дарен на Държавната опера в Русе. Инструментът е част от музикалната история на града, а дарението допълва събитията, посветени на 75-годишнината от основаването на оперния театър. Кабинетният роял на Христо Дюлгеров - първият..
Младите цигуларки Магдалена Каменова и Тодорка Христева гостуват на Симфониета Шумен в концерт от цикъла „Класика и романтизъм“. На шуменска сцена те ще представят Концерт за две цигулки в ре минор от Йохан Себастиан Бах и "Навара"- испански танц за две цигулки и оркестър от Пабло де Сарасате. Под палката на Любомир Денев-син публиката ще се наслади..
Сборникът от Осмата национална конференция „Пътуване към България“ в памет на проф. Иван Йорданов беше представен в Археологическия музей във Велики Преслав. Под наслов „Наука, образование, културно-историческо наследство. В памет на проф. д.и.н. Иван Йорданов“ са публикувани над 30 статии. Сред авторите са колеги, последователи, ученици и приятели на..