Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови правила в планината

Снимка: Венета Николова

Нови правила за посещения в Националните паркове „Рила“, „Пирин“ и „Централен Балкан“ издадоха дирекциите на защитените територии. Указанията са подготвени във връзка със заповедта на министъра на здравеопазването от 1 май за организация на  посещенията в националните паркове и противоепидемичните мерки във връзка с разпространението на COVID-19.

Според новите правила посетителите в парковете трябва да спазват социална дистанция  от минимум 2,5 метра. Не се разрешава струпването на компании и групи от туристи на едно място. При разговори с други хора е необходимо да се поставят маски или шалове. За достъп до парковете трябва да се използват само определените входно-изходни пунктове и да се следват маркираните туристически маршрути.

Забранява се използването на лифтове, посещения на хижи, заслони и други туристически обекти. Не може да се използват за пребиваване кътовете за отдих като беседки, навеси, маси, пейки, огнища, чешми и погледни места.

От парковите дирекции напомнят на туристите, че при посещения трябва да се спазват стриктно установените режими и норми и правила за поведение в Националните паркове „Рила“, „Пирин“ и „Централен Балкан“. На всички входно-изходни пунктове на защитените територии и в посетителските центрове са поставени на видни места указания, те са публикувани и на интернет страниците на дирекциите на парковете. Следенето за спазването на мерките се осъществява от служителите на паркова охрана и контрол към съответните паркови участъци.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Потушен е пожарът в защитената местност край Тутракан

Пожарът, който горя два дни на територията на защитената местност "Калимок - Бръшлен" край Тутракан, е вече потушен. Огънят обхвана терени в землищата на селата Цар Самуил и Нова Черна. По данни на екоинспекцията в Русе не са установени засегнати защитени видове птици. Горят 850 дка в защитена местност край Тутракан Два дни отне..

публикувано на 14.08.25 в 19:10
Теренът в с. Царев брод

Социалният министър в Шумен

Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов ще бъде на работно посещение в Шумен в петък, съобщиха от Община Шумен. Заедно с кмета на община Шумен Христо Христов те ще дадат  символично начало на изграждането на дом за пълнолетни с психични разстройства в село Царев брод, както и на основния ремонт на дома за стари хора „Д–р Стефан..

публикувано на 14.08.25 в 15:28
Снимката е илюстративна, архив.

Пореден инцидент с тротинетка

39-годишна жена, управлявала електрическа тротинетка, пострада при пътно-транспортно произшествие на входа на самуилското село Владимировци. Това съобщават от полицията в Разград. Сигналът за катастрофата е получен около 13 часа днес. Докато се движела към селото, вдясно по пътното платно, жената с електрическото превозно средство била изпреварена..

публикувано на 14.08.25 в 14:44

"Български пощи" в готовност за еврото

"Български пощи" ще обучат общо 3000 служители в 2230 пощенски станции във връзка с приемането на еврото в България и безплатната обмяна на левове в евро от 1 януари. Това съобщи Станимир Белинов - заместник директор на дружеството. Обмяната за суми над 1000 лв. ще става с предварителна заявка, а в малко над 954 станции ще се приемат заявки за обмен..

публикувано на 14.08.25 в 14:25

Временна организация заради ремонтите

Въвежда се временна организация на движението във връзка с ремонтите, които започват на ул. „Университетска“ и бул. „Симеон Велики“ в Шумен, съобщават от общината.  От 8:00 ч. на 15 август на ул. „Университетска“ се въвежда временна организация на движение  до 22 октомври 2025 г. с пълно затваряне на пътното платно само в определен участък - от..

публикувано на 14.08.25 в 13:23
Снимката е илюстративна.

Нов пожар в село Развигорово

Пожар в пчелин е горял вчера в село Развигорово,  съобщиха от ОД на МВР в Шумен. В стихията са изгорели  4 пчелни кошера, около 20 кв.м покривна конструкция, бетонобъркачка, моторна фреза, трион и 70 пчелни магазина, които били в спомагателна постройка. На място огнеборците от Шумен заварили развит пожар в пчелни кошери. Спасени са 60 пчелни..

публикувано на 14.08.25 в 13:04

Голяма кражба в Каолиновско

66-годишен жител на каолиновското село Наум е подал вчера сигнал за кражба от жилището му, съобщава шуменската полиция. Според потърпевшия от къщата му изчезнали  33 000 лева.  Служители на РУ- Калиново разследват домова кражба.  По данни на мъжа, тя е станала около 23 часа на 12 август. „Апашът“ влязъл в имота след като свалил комарник на..

публикувано на 14.08.25 в 12:43