476 досъдебни производства за нарушаване на карантинните мерки срещу COVID-19 са взети на специален надзор във варненската Апелативна прокуратура от началото на обявеното извънредно положение. С изключение на пет, всички досъдебни производства са за нарушаване на карантината от хора, завърнали се от рискови страни. Наказанието за това престъпление е лишаване от свобода до пет години и глоба от 10 000 до 50 000 лева.
Почти половината от общия брой на делата по член 355, ал. 2 от НК са образувани от Районната прокуратура във Варна – 242. В Районната прокуратура в Шумен наблюдават 71, а в Разград броят на тези дела е 67.В Районната прокуратура в Търговище са образували 36, в Силистра – 38. Най-малко дела за нарушаване на карантинните мерки в района на Апелативната прокуратура във Варна са тези в Добрич, където има 22 досъдебни производства до момента.
Част от предадените на съд от прокуратурата лица за нарушаване на задължителната 14-дневна карантина вече са осъдени.
Другите пет досъдебни производства са за предаване на неверни повиквания за помощ, злополука или тревога във връзка с острозаразната болест.
От днес е задължително двойното обозначение на цените на стоки и услуги в лева и в евро. Етикетите трябва да показват с еднакъв шрифт двете цени, но няма изискване коя да е водеща – тази в лева или в евро. Търговците получават два месеца гратисен период, за да приведат в съответствие софтуера на касовите си апарати. Законът за въвеждане на еврото..
Днес ще преобладава слънчево време, по-значителна облачност ще има само над Югоизточна България. Ще продължи да духа умерен север-североизточен вятър, който по-късно през деня ще се ориентира от изток и до вечерта ще отслабне. Максималните температури слабо ще се повишат и ще са между 29° и 34°, по Черноморието 28°-30° за Шумен около 33°. Вълнение на..
Петък 08.08.2025 Разград На 08.08.2025 г., от 13:30 ч. до 16:30 ч., поради планирани ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на гр. Разград, ТП ,,Хр. Ботев", улици ,,Хр. Смирненски", ,,Бели Лом", ,,В. Априлов". Русе В периода 07.08.2025 г. - 08.08.2025 г.,..
15 000 фалшиви лева в банкноти от по 50 и 100 лева са открили от икономическа полиция в дома на един от задържаните вчера за разпространението на фалшиво евро. Това обяви в сутрешния блок на БНТ началникът на "Икономическа полиция" в София Дарин Костов. При акцията вчера бяха арестувани трима души - едни с адресна регистрация в Търговище и двама..
208 са новите ловци на територията на Североизточното държавно предприятие (СИДП), които издържаха теоретичните и практическите изпити през това лято. Документи бяха подали 309 жители на областите Шумен, Търговище, Варна и Добрич. 25 са дамите, които са пожелали да се сдобият с ловен билет, като 12 са издържали успешно изпитите. През тази година..
От днес започва изплащането на пенсиите за август чрез пощенските станции. То ще продължи по нормалния график до 20 август, сряда, съобщиха от Националния осигурителен институт. Преводите на сумите за августовските пенсии по сметките на пенсионерите, които получават парите си по банков път, също ще бъдат извършени днес. От НОИ припомниха, че..
Ще преобладава слънчево време. Следобед ще се развива купеста облачност и на отделни места е възможно да превали слаб краткотраен дъжд. Ще духа слаб до умерен вятър от север-североизток. Дневните температури ще са по-ниски от вчера - максимални между 27° и 32°, за в Шумен около 30°. Вълнение на морето е 2-3, по южното крайбрежие 3-4..