COVID секторът в Комплексния онкологичен център в Шумен вече ще обслужва само лежащо болни пациенти на центъра, които са и с коронавирусна инфекция. Това става със заповеди на министъра на здравеопазването и на директора на Регионалната здравна инспекция в Шумен, съобщи управителят на КОЦ-а д-р Свилен Арнаудов.
В момента в сектора се долекуват приетите пациенти, но от 1 януари не се прехвърлят нови спешни случаи от Многопрофилната болница. Всички пациенти на КОЦ - Шумен преди приемането им в лечебното заведение се тестват с бързи антигенни тестове, закупени от Онкоцентъра. По този начин се прави възможното да бъде предотвратено внасянето на коронавирусна инфекция.
Разплатени са допълнителните средства от държавата, дължими на работещите в COVID сектора.
„Бяха трудни месеци, през които съвместявахме основната си дейност за лечение на онкологично болни с допълнителната за лечение на инфекциозно болни. Справихме се с усилията на целия екип на КОЦ - Шумен“, каза д-р Арнаудов.
Финансовата равносметка обаче показва, че стойността на клиничната пътека за прием на пациенти с коронавирус не компенсира вложените средства за преоборудване и окомплектоване на сградата на Отделението по палиативни грижи, което бе спешно преобразувано в сектор на лечение за болни с коронавирусна инфекция.
Очаква се в най-скоро време да приключи процедурата за закупуването на нов линеен ускорител, необходим за да поеме увеличения брой пациенти, нуждаещи се от лъчетерапия.
„Решението за откриването на процедурата бе обжалвано от една от участващите фирми с искане за временно спиране. Комисията за защита на конкуренцията не уважи искането, но фирмата се възползва от правото си да обжалва във ВАС. Очакваме решението на Върховния административен съд“, поясни д-р Арнаудов.
„Пожелавам на всички здраве и през 2021 да се върнем към нормалния си начин на живот“, каза още д-р Арнаудов. По думите му, това няма как да стане без изграждане на колективен имунитет чрез ваксиниране. Около 70 медици от КОЦ - Шумен до момента са пожелали да бъдат имунизирани срещу COVID-19, но броят им се увеличава ежедневно.
Тук можете да чуете цялото интервю на Мина Денева с д-р Свилен Арнаудов.
Отхвърлят се спекулациите, че областният управител на Силистра е издал заповед за отстрел на забелязаното в региона черно хищно животно. Подобна информация не отговаря на истината уверяват както управителят, така и ловците в областта. Междувременно граждани изразяват недоволство от някои медийни публикации, в които се правят нелепи внушения, че..
Нови впечатления, пълна свобода на въображението, колорит и красиви емоции – това ще преживеят участниците в първото издание на Националния детски пленер „Попово – Бялото градче“. Той започва днес и ще продължи до 7 септември. Организатори са община Попово и Школата по изобразително изкуство „Арт Попово“ с художествен ръководител Искра Хаджииванова. В..
Да се увеличи размерът на потребителската такса при личния лекар предлагат от Българския лекарски съюз (БЛС). Сред идеите е тя отново да стане 1% от минималната заплата, както е било преди години. Доводът е, че сумата не е увеличавана от 2012 г. и вече е крайно недостатъчна. Ако предложението бъде прието, таксата за преглед, която в момента е..
От следващата година такса смет трябва да се изчислява по нов принцип, а именно замърсителят плаща повече. Отлаганата с година реформа в изчисляването на такса смет вече е на път да се осъществи, защото не се чуват гласове за поредното ѝ отлагане. Община Търговище започна събирането на данни. До края на октомври всеки собственик на имот трябва да..
Работниците на "Терем - Хан Крум" ЕООД в Търговище и днес прекъснаха работния си ден за един час в знак на протест срещу предложение на ръководството на завода за намаляване на работното им време на 4 часа и половина. Несъгласни с предложението на временно изпълняващия функциите управител на завода Николай Паскалев, хората отново излязоха на..
Победителите в Европейската младежка олимпиада по информатика ще бъдат наградени тази вечер. Международното състезание бе открито в Шумен на 30 август от президента Румен Радев. В България пристигнаха отбори от 24 държави. 96 ученици до 15-годишна възраст мериха знания и идеи в „Арена Шумен“. В един от отборите участват само състезатели от..
След точно 33 дни лятна ваканция депутатите се върнаха днес в парламента, за да продължат да работят за избирателите си. Няма как да не отбележим, че началото на новия парламентарен сезон ще бъде съпътствано и с нови заплати. Увеличението е с над 11% – от 7137 лв. на 7935 лв, а причина е в отчетения от Националния статистически институт ръст..