Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кабинет или избори?

Слави Трифонов представи проектокабинета на „Има такъв народ“ с проектопремиер Николай Василев. Това породи много и различни политически реакции.

„Отказваме да участваме във Фейсбук република, в телевизионна република, в шоу република. Мерси. Това е нещо, срещу което се борим 12 години, няма да го допуснем отново. Това каза пред БНР Николай Хаджигенов от „Изправи се! Мутри, вън!“.

"Слави Трифонов направи две важни съобщения - няма да прави коалиция и ще поеме отговорността. Това е много смела постъпка, защото когато направиш приоритетите и избереш хората, които да ги изпълнят, носиш цялата отговорност". Това заяви Мика Зайкова от "Има такъв народ".

„Има няколко варианта да погледнем към ситуацията. Единият е Слави Трифонов да работи вече за следващите избори, а другият – по-конспиративен – че вече има договорки с някого“, каза PR специалистът Нидал Алгафари в интервю за БНР.

Бившият премиер Бойко Борисов обяви, че телевизионният водещ не иска да има правителство, а "ще си измие ръцете с тези хора". От думите на лидера на ГЕРБ се разбра, че партията му по-скоро няма да подкрепи този проектокабинет на „Има такъв народ“.

"Няма да подкрепим правителство, което не разговаря с нас. Това не е нормално, седим на 2 метра един от друг в парламента. Няма официални преговори, коалиционни, прозрачни, на които да се договаря програма и участие в правителство пред очите на всички". Това каза пред БНР Георги Кадиев от "Нормална държава", която се яви на изборите във формата "БСП - Коалиция за България". БСП от 14 ч. този следобед свиква пресконференция, на която ще обяви позицията си.

"Проектокабинетът на Слави Трифонов би бил чудесно служебно правителство в мирни времена... Ходът му е рязък, никога не е правен, но няма дълбочина - липсата на разпознаваеми фигури от неговите съюзници в този кабинет го прави дързък, но без дълбочина ". Коментарът направи в интервю пред БНР политологът проф. Евгений Дайнов.

„Правителства на малцинствата има, но за да се осъществят, обикновено са необходими две неща. От една страна е необходима ясна парламентарна подкрепа отвъд партията, която иска да управлява като малцинство. Второто е да има конкретна програма, около която да могат да се обединят различни парламентарни групи. Моето опасение е, че ги няма и двете“, коментира за Радио Шумен политологът доц. Даниел Смилов. "Не всички политически партии са реагирали. Така че трябва да изчакаме да го направят официално. Не можем да изключим хипотезата за нови предсрочни парламентарни избори",  добави доц. Смилов.

Още за обявения от Слави Трифонов проектокабинет и реакциите към него, чуйте от разговора с доц. Даниел Смилов от Центъра за либерални изследвания, преподавател в Софийския университет и гост-преподавател в Централно европейския университет, Будапеща.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да изхвърляме по-малко храна

Как да ограничим разхищението и изхвърлянето на храна? По време на празници, особено когато има няколко почивни дни, у българина битува схващането, че е по-добре да има повече, отколкото да не стигне храната и пазарува много повече, отколкото е нужно.  Какво обаче да правим с храната, която не сме успели да изядем? Един от начините е да я..

публикувано на 05.05.25 в 16:48

Вкусно пътешествие из Европа

Всяка година на 9 май отбелязваме Деня на Европа – ден, посветен на мира и единството на континента. Тази година се навършват 75 години от Декларацията на Шумaн — историческо предложение, което се счита за началото на това, което днес наричаме Европейски съюз. За единство въпреки различията между държавите се обявиха днес и учениците от ПЕГ..

публикувано на 05.05.25 в 13:29

Научна сесия в Шуменския университет

Приемането на християнството през 865 година, по време на богомъдрия Борис Михаил, е държавен акт, равен по значимост на създаването на държавата, каза днес вицепрезидентът Илияна Йотова по време на научната сесия в Шуменския университет ,,Епископ Константин Преславски“. Събитието е посветено на 1160 години от покръстването на България и 1170..

публикувано на 03.05.25 в 15:35

Илияна Йотова идва в Плиска и Шумен

Вицепрезидентът Илияна Йотова ще посети Плиска и Шумен. Тя ще се включи в честванията на 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на глаголицата. Тази вечер от 18:15 часа вицепрезидентът Йотова ще присъства на благодарствен молебен, отслужен от българския патриарх Даниил в Националния историко-археологически..

публикувано на 02.05.25 в 13:07

И работниците имат права

За коректни трудово-правни и човешки взаимоотношения между работодателите и работещите призова областният координатор на КНСБ в Шумен Радостин Павлов. Той бе гост в студиото на РШ в международния ден на труда 1 май.  „Добри работници се намират трудно и работодателите трябва да направят необходимото, за да ги задържат. Ако обаче работникът е решил, че..

публикувано на 01.05.25 в 15:51

Помощни средства за хора с увреждания

Протези за ръце и крака, инвалидни колички, патерици и слухови апарати са помощните средства, за които пациентите най-често кандидатстват пред НЗОК. Право да кандидаства за помощно средство има всеки пациент с увреждане, дори ако не е здравноосигурен. Заявление се подава в съответната Районна здравна каса след насоки от лекарска комисия...

публикувано на 30.04.25 в 13:41

Катинари за още 2 училища

Още две учебни заведения в Североизтока може да затворят врати. Това са Основното училище „Христо Ботев“ в село Памукчии и Основното училище „Васил Левски“ в село Мировци. И двете в община Нови пазар.  Ако и на тези образователни средища, които имат вековна история, увиснат катинари, общината ще остане всичко на всичко с 6 учебни заведения...

публикувано на 30.04.25 в 12:45