Транспортен проблем белeжи старта на новия сезон на театъра в Шумен. Автобусът, с който разполага Драматично-кукленият театър „Васил Друмев“, не e успял да премине технически преглед. Поради това театърът не може да реализира гастроли. Някои планирани представления вече са отменени, коментира директорът на шуменския театър Димитър Димитров. Той добави, че всяка година е информирал Министерството на културата за проблема с превозното средство, но не е бил подкрепен в инициативата да се осигури нов автобус.
Димитър Димитров заяви още, че след месец предстои конкурс за заемане на поста директор на ДКТ "Васил Друмев" и заяви, че ще участва в него. Димитров благодари и на община Шумен за финансовата подкрепа към шуменския театър и фестивала „Нова българска драма“. Той отчете и успехите, които театърът е постигнал при настоящия му 4-годишен мандат начело на институцията.
Всички събития в календара на театъра през годината ще бъдат посветени на 165-годишнината от първото театрално представление в Шумен и в България. Във вторник ще има дефиле на театрали в центъра на Шумен. Ще бъде издигната хоругвата на театъра. Ще бъде запален театралният огън. Тогава ще бъде премиерата на спектакъла „Михал Мишкоед“, реализиран от режисьора Съби Събев по драматургичния текст на Кольо Карагеоргиев. Звезда в спектакъла е Ники Станоев.
Сезонът започва и с предложения за най-малките зрители. В неделя от 11 ч. е премиерата на спектакъла „Тримата братя и златната ябълка“. Режисьорът Даниела Христова слага акцент върху любовта и романтичното усещане. Участват актьорите Вилияна Димитров, Катрин Лалова, Валери Зарков.
Още може да чуете в прикачения файл.
Създаването на подкаст, проследяването на всяка една книга, купуване на нови заглавия и организирането на театрална работилница за деца по импро театър са сред дейностите, по които Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен ще работи през следващите месеци. Всички те са извън регулярните ангажименти на втората по големина депозитна..
12 творци откриват обща изложба днес в Художествената галерия „Петър Персенгиев“ в Нови пазар. Ако се питате какво събира толкова майстори на четката с различно въображение, мнение и светоусещане, обединява ги групата „Заедно“. Сами са я създали във Варна още през 2023 година. Обичат да се събират, да обменят идеи, а общото между тях е страстта към..
Близо 50 картини и няколко постера с документи и снимки, подредени в Художествената галерия „Никола Маринов“ в Търговище, връщат времето назад към нейното начало. Експозицията „Художници. Галеристи. Галеристи. Художници“ припомня за хората, които през изминалите 40 години са свързали името си с тази културна институция. Уредници и директори са..
Близо 200 нови заглавия от различни български издателства вече са част от фонда на библиотеката в НЧ „Добри Войников – 1856“ в Шумен. Благодарение на безвъзмездната финансова помощ от програма на Министерството на културата читалището ще се обогати с нова художествена литература за деца и възрастни, отраслови, технически и справочни издания...
Точно 120 години след първото изпълнение на концерта за цигулка и оркестър от руския композитор Александър Глазунов произведението му отново ще звучи на сцена в Шумен. Тази вечер музикалното събитие ще премине и под формата на лектория, в която Радост Александрова ще разкаже интригуващи истории и факти за творчеството на Александър Глазунов...
„Нарцис и Ехо“ е темата на конкурса за млад театрален режисьор „Слави Шкаров“ в Русе. Седмото му издание ще се проведе от 16 до 21 юни в Драматичния театър „Сава Огнянов“ в дунавския град. От две години форматът на конкурса е нов и в него може да се включат млади режисьори на възраст до 35 години, които имат концепции за спектакъл по темата..
Регионалният исторически музей в Русе ще се включи в организираната от Националния археологически институт временна изложба „Българска археология 2024“. Това съобщават от културната институция. Сред предоставените находки от средновековния Червен са златна и сребърни монети от ХІІІ-ХV в., наушници с позлата, част от боен нож, фрагменти от вносен..