Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пандемия и демокрация

Първан Симеонов
Снимка: БГНЕС

Дискусия на тема „Ще има ли демокрация след COVID-19?” привлече като участници юристи и анализатори на общественото мнение – различни политолози и социолози. Те естествено коментираха и актуалната ситуация в страната и в света.

"По въпроса за по-леки или по-твърди мерки 50:30 е съотношението в проучване, проведено през ноември", заяви Първан Симеонов от „Gallup International“.

"50 % от анкетираните предпочитат по-леки мерки, 30 % - по-твърди, а около 20 % не могат да преценят. Обикновено това съотношение се променя когато има вълни на COVID-19 и има по-голяма страх и предпазливост. Истината е, че има известна умора. Тя се вижда не само у нас, а в целия западен свят. Ние две години след началото на пандемията нямаме нито онази свобода, която имахме, нито онази сигурност срещу коронавируса, която искахме да имаме", добави Първан Симеонов.

Как съжителстват пандемия и демокрация днес, доколко мерките за ограничаване на вируса поставят под въпрос някои от гражданските ни права, как се променя съотношението между частно и обществено, как тече комуникацията между властите и обществото? Отговори на тези въпроси може да чуете от интервюто за Радио Шумен с политолога  Първан Симеонов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Инджи, която помага

Инджихан Сюлейманова е с необикновената съдба, която се преобръща още, когато като момиче бяга от дома си в Силистра.  Животът ѝ е поредица от перипетии, но и радости, защото е майка на 5 деца. Три от тях са нейни и две са на втория ѝ съпруг.  В момента Инджихан е медиатор в шуменското Средно училище „Трайко Симеонов“.  Когато застане пред учениците,..

публикувано на 22.04.24 в 13:51

Опашки за хранителните пакети

В Русе и Шумен започна раздаването на хранителните пакети по програмата за храни и основно материално подпомагане – операция "Подкрепа", съфинансирана от Европейския социален фонд плюс. Тази година броят на хората, които имат право на подкрепата е по-голям - над 2000 в шуменска област и над 5200 в русенска област. Опашка се изви пред сградата на..

публикувано на 22.04.24 в 13:24

За храната на древните хора

Екип от специалисти направи изследване по археоботаника, което проучи органичните находки, открити в ями на територията на крепостта Сексагинта Приста в Русе. Древното светилище на траките се състои от вкопавания, в които са слагани предмети и храна и са извършвани и ритуали. При архелогическите разкопки са открити разнообразни органични находки,..

публикувано на 21.04.24 в 10:00

Деца творят с глина

„Форми на комуникация“ е темата на Национално състезание „Най-добър млад керамик“, което се провежда днес в Шумен. Домакин на проявата е шуменската Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия. Отбори от Русе, Шумен, Силистра, Елин Пелин и Нови пазар мериха творчески сили в залата на Военния клуб в града.  В предизвикателството се..

публикувано на 20.04.24 в 14:06
Шуменски университет

Млади еколози променят света

Традиционна конференция на катедрата по биология към Факултета по природни науки на Шуменския университет се провежда за 12-ти път. Тя е платформа и за представяне на интердисциплинарни изследвания, в която тази година ще участват 63 студенти, ученици и преподаватели.  Всеки от участниците във форума представя своите изследвания, които са правила с..

публикувано на 19.04.24 в 16:22

Програмиране за всички

Второто издание на отборното състезание по програмиране "Лудогорие хак" ще се проведе от 19 до 21 април в Търговище.  Организатори на събитието са Иван Димитров и Емилиян Кадийски, съответно от Дигитално общество Разград и Дигитално общество Търговище. Те са програмисти, които обичат работата си и искат да създадат общество на хората от Лудогорието..

публикувано на 19.04.24 в 12:19

Сушата е страшна и за рибарите

Драгомир Бонев има зад гърба си близо 60 години въдичарски стаж, над 40 ловен и два ловно-рибарски магазина в Шумен и Велики Преслав. С толкова голям опит може да му се вярва, че в момента забраната за риболов не е толкова страшна, „колегите“ му проявяват разбиране, а по-страшна е сушата. Дори когато падне забраната, водоемите може да са с..

публикувано на 21.04.24 в 08:05