Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ваксини за деца

Първата доставка на ваксина Comirnaty за обхващане на деца от 5 до 11-годишна възраст се очаква след 20 декември 2021 г. и ще бъде във флакони от 10 дози.

Ваксинацията ще се извършва във временните ваксинационни пунктове в област Шумен, след предварително записване.

Ваксините ще се поставят в имунизационния кабинет на МЦ „Свети Иван Рилски“ в Шумен, пл.„Възраждане“ No1 (Старата поликлиника, източен вход) всеки вторник от 09:00 ч. до11:00 ч. и четвъртък от 14:00 ч. до 16:00 ч., след предварително записване всеки работен ден от 08:00 ч. до 16:00 ч. на телефон 054/800806.

Също така ваксини на деца ще се правят и в кабинета на ДКЦ І в Шумен, ул. "Цар Освободител" No100, източен вход, всеки вторник от 14:00 ч. до 16:00 ч. и четвъртък от 08:30 ч. до 10:30 ч.след предварително записване всеки работен ден от 13:00 ч. до 16:00 ч. на телефон 0895414747. Ваксините ще се поставят след 4 януари 2022 г.

„Не очаквам голям интерес от родителите на деца от 5 до 11 години“, коментира д-р Селиме Карагьозова - председател на общопрактикуващите лекари в Разград. Скептицизмът ѝ е заради ниския интерес от по-високата възрастова група. По-малко от 1% от учениците между 12 и 17 години са имунизирани до момента, каза д-р Карагьозова.

Според нея, Министерство на здравеопазването трябва да въведе по-строги мерки със задължителност и без възможност за сертификати за преболедували.

Чуйте интервю по темата с д-р Селиме Карагьозова - председател на общопрактикуващите лекари в Разград.

 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Крадците минаха на злато и пари

Крадците вече не налитат на черни и цветни метали, загърбиха и техниката в жилищата. Когато взломяват жилища, най-често си тръгват с пари и бижута - златни и сребърни. Това коментира от дългогодишните си наблюдения старши инспектор Десислав Райчинов, началник група "Оперативен анализ" в шуменската полицейска дирекция. Увеличават се и случаите на..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Кметът заряза лозите

По случай Деня на лозаря и винаря кметът на община Шумен проф. Христо Христов и неговият екип посетиха село Лозево, за да отпразнуват заедно с жителите празника Трифон Зарезан. По традиция беше отслужен водосвет от архиерейския наместник отец Димитър, който се помоли за здраве и плодородие. Кметът проф. Христо Христов подари лозарска..

публикувано на 14.02.25 в 14:39

Пощальонът, който раздава усмивки

16 февруари е Международен ден на пощальоните и куриерите. Професията на „вестоносците“ е сред най-древните. Първият известен пощенски документ, открит в Египет, датира от 255 г. пр. Хр. Но дори и преди това пощенски услуги са съществували в почти всички континенти, обслужвали са крале и императори. Днес професията на пощальона изглежда..

публикувано на 16.02.25 в 11:05

Археолозите празнуват

Недостатъчното финансиране и липсата на млади специалисти са може би най-големите предизвикателства пред родната археология. Това каза за Радио Шумен археологът от шуменския музей и филиалът на археологическия институт Гергана Илиева по повод днешния празник на археолозите 14 февруари. "Дейността на археолозите не се свежда само до..

публикувано на 14.02.25 в 08:44

Виното като религия

Йордан Русев е сомелиер и винен консултант. Казва, че виното за него на първо място е начин на живот. Има над 17 години широкоспектърна кариера в света на виното. Работи на 3 континента – Европа, Северна Америка и Австралия. В богатата палитра на винената му биография влизат редица ресторанти включително с   2 звезди Мишлен, както и в  европейски и..

публикувано на 14.02.25 в 08:26

Нови специалности в 8 клас

59 паралелки в 8 клас с 1534 места да бъдат разкрити през следващата учебна година (2025/2026) в училищата в Шуменска област. Това предложение на Регионалното управление на образованието бе прието от Постоянната областна комисия по заетостта. Четири от специалностите, обединени в две паралелки, ще бъдат в дуална форма на обучение. Те ще са в..

публикувано на 13.02.25 в 15:31
Паркингът пред хипермаркет в Шумен

Бойкотът не се състоя

С повече любопитство, отколкото с надежда за краен ефект, очаквахме днес да разберем дали българинът ще е единен и ще подкрепи бойкота на големите търговски вериги срещу високите цени. Идеята тръгна от Хърватия в края на януари и завладя Балканите. Примера последваха още Гърция, Румъния, Словения, Северна Македония, Черна гора и Босна и..

публикувано на 13.02.25 в 14:11