Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерт: Емоцията като препъникамък

Снимка: БНР

Темата за българското вето за пътя на Северна Македония към Европейския съюз се нагорещи до червено в последните три дни. Чуха се обвинения, че правителството на Кирил Петков води двойна политика по темата със съседната държава.

Потенциалното сваляне на ветото бе маркирано като сигурен крах на управляващата коалиция. В новинарския поток попадна и културният клуб "Иван Михайлов" в Битоля, който премиерът Кирил Петков откри преди дни. Тази визита вместо да затопли отношенията между България и Северна Македония, стана нов препъникамък в двустранните ни отношения.

Президентът на съседната държава Стево Пендаровски реагира остро на откриването на културния клуб и заговори за български фашисти. Подобна реторика няма да помогне в изглаждането на отношенията между двете страни.

Диалозите между България и Северна Македония вървят трудно, защото са подчинени не на разума, а на емоционалността. Това каза в интервю на Стоян Стоянов анализаторът на Балканските теми Владимир Владимиров. Разговорът им тръгна от причините за този емоционален диалог между двете държави с обща история.

Кандидатстването за членство в Европейския съюз е ясно описано в Копенхагенските критерии. „Там са посочени фундаменталните принципи на съюза“, каза експертът по балканските теми Владимир Владимиров.

Единият е върховенство на правото, свобода на медиите, свобода на изразяване и така нататък. В Копенхагенските критерии не присъстват билатералните спорове. Северна Македония изпълнява критериите за започване на преговори. И поради тази причина ветото на България юридически не е много издържано. В процеса за преговори за членство в НАТО, нашите съюзници и съседи от Турция не ни поставиха условия да се откажем от Шипченската епопея. Те приеха и нашия прочит и техния. Малко по-късно, когато бяхме членове за Европейския съюз, нашите съюзници и приятели от Гърция не ни поставиха условие да запишем в българските учебници, че азбуката ни и християнството са дошли от тях. Нашите съседи са се държали европейски. Същите очаквания има и към България. По новите правила на Европейския съюз Република Северна Македония ще води много дълъг процес по присъединяване, който може да продължи 7 – 8 години.

В този период можем да решим всички билатерални спорове“, добави експертът. Европейският съюз има потенциала да се превърне в гарант за решаване на нашите проблеми със Северна Македония, уточни Владимиров.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Каолиновско пред воден режим

Продължава проблемът с безводието в каолиновското село Тъкач. В средата на месеца жители сигнализираха до Радио Шумен, че за поредна година страдат от липсата на вода през летните месеци. Това е причината в селото вече почти да не се отглеждат животни.  След като наш екип беше в Тъкач преди две седмици, водата в чешмите потече, но само за няколко..

публикувано на 26.06.24 в 13:39

Трябва да има и такива хора

За стотици семейства в Делиормана работата на полето е единствената прехрана. А голяма част от възрастните, предимно самотно живеещи, са принудени да работят на надник и да припечелват допълнителни доходи, за да могат да се издържат.  Айше Лятиф разговаря с хора от каолиновското село Тодор Икономово, които копаят тютюн под жаркото слънце.

публикувано на 26.06.24 в 08:20

Глоби за плакатите от утре

Крайният срок за премахване на плакати, листовки и други видове агитационни материали, които рекламират партии и коалиции, участвали в изборите на 9 юни, изтече преди повече от седмица.  Къде в Шумен все още има непремахнати плакати и защо от общинската администрация до този момент не са наложили глоби на нарушителите?  Чуйте репортажа на Ирина..

публикувано на 25.06.24 в 14:23
Община Търговище

Изграждат Индустриален парк

Индустриален парк ще бъде изграден в Търговище. Градът е сред десетте областни центъра в България, които Министерството на иновациите и растежа одобри за финансиране. Проектът е на обща стойност над 34 млн.лв.  Очакванията са в града да бъдат привлечени иновативни производства и те да дадат перспектива на жителите му в следващите 10-20 години, заяви..

публикувано на 25.06.24 в 08:27

За чувашите с любов

Неля Атанасова живее над 35 години в Шумен. Във вените и тече кръвта на Волжките българи, родният и град е в далечен Урал, живяла е и в Одеса, където среща любовта. Преди да чуете историята на поредния герой в рубриката „Новите нашенци“, да припомним, че преки потомци на волжките българи са чувашите, които до смъртта на хан..

публикувано на 24.06.24 в 17:39
Шуменски университет

Университетът запазва таксите

Семестриалните такси за студентите в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ няма да бъдат увеличавани за новата академична година. Това заяви доц. Константин Константинов, зам-ректор по учебната и кандидатстудентската дейност. Така висшето училище остава с едни от най-ниските такси в страната.  Днес започна кандидатстудентската кампания..

публикувано на 24.06.24 в 14:26

Боклукчийката, която върна 19 300 лв.

Виждали ли сте чанта, натъпкана с пари и ако случайно намерите на улицата чужда, пълна с банкноти, ще я върнете ли? 50-годишната Джеврие Мехмед попаднала точно на такава рядка находка, докато изпълнявала работните си задължения да чисти смет в Разград. Изплашила се при вида на парите и без да се замисля, веднага занесла непривично тежката..

публикувано на 24.06.24 в 11:45