Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерт: Емоцията като препъникамък

Снимка: БНР

Темата за българското вето за пътя на Северна Македония към Европейския съюз се нагорещи до червено в последните три дни. Чуха се обвинения, че правителството на Кирил Петков води двойна политика по темата със съседната държава.

Потенциалното сваляне на ветото бе маркирано като сигурен крах на управляващата коалиция. В новинарския поток попадна и културният клуб "Иван Михайлов" в Битоля, който премиерът Кирил Петков откри преди дни. Тази визита вместо да затопли отношенията между България и Северна Македония, стана нов препъникамък в двустранните ни отношения.

Президентът на съседната държава Стево Пендаровски реагира остро на откриването на културния клуб и заговори за български фашисти. Подобна реторика няма да помогне в изглаждането на отношенията между двете страни.

Диалозите между България и Северна Македония вървят трудно, защото са подчинени не на разума, а на емоционалността. Това каза в интервю на Стоян Стоянов анализаторът на Балканските теми Владимир Владимиров. Разговорът им тръгна от причините за този емоционален диалог между двете държави с обща история.

Кандидатстването за членство в Европейския съюз е ясно описано в Копенхагенските критерии. „Там са посочени фундаменталните принципи на съюза“, каза експертът по балканските теми Владимир Владимиров.

Единият е върховенство на правото, свобода на медиите, свобода на изразяване и така нататък. В Копенхагенските критерии не присъстват билатералните спорове. Северна Македония изпълнява критериите за започване на преговори. И поради тази причина ветото на България юридически не е много издържано. В процеса за преговори за членство в НАТО, нашите съюзници и съседи от Турция не ни поставиха условия да се откажем от Шипченската епопея. Те приеха и нашия прочит и техния. Малко по-късно, когато бяхме членове за Европейския съюз, нашите съюзници и приятели от Гърция не ни поставиха условие да запишем в българските учебници, че азбуката ни и християнството са дошли от тях. Нашите съседи са се държали европейски. Същите очаквания има и към България. По новите правила на Европейския съюз Република Северна Македония ще води много дълъг процес по присъединяване, който може да продължи 7 – 8 години.

В този период можем да решим всички билатерални спорове“, добави експертът. Европейският съюз има потенциала да се превърне в гарант за решаване на нашите проблеми със Северна Македония, уточни Владимиров.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да не "каните" пожарникари

При пожар у дома най-важно е да не изпадате в паника. Освен това, да си припомните, че всеки има течност срещу огъня в кухнята. Ако нямате пожарогасител, оцетът върши работа. Разбира се, всичко това, ако стихията не е мащабна и докато дойдат професионалистите . А най-добре е да спазвате няколко съвета за безопасност, особено по време на отоплителния..

публикувано на 26.12.24 в 15:10

Коледна елха на националностите

В „Коледната елха на националностите“ в Унгария се включиха учениците от Българското училище за роден език в Будапеща. В Унгария българите са една от 13-те признати националности, чрез специален закон от 1991 година, разказа директорът на училището Ваня Которова.  Те са признати, защото имат присъствие над 100 години, но и съществен принос към..

публикувано на 26.12.24 в 14:00

БГ Коледа за Тошко

Дните на годината могат да се отброяват и в сантиметри. Поне така е в семейството на 6–годишния Тодор Ангелов от Шумен. Защото Тошко е роден със синдрома на Силвър – Ръсел и има нужда от непрекъсната терапия, за да може да расте, разказа майка му Татяна Трифонова. „Той не расте достатъчно и не е колкото връстниците си. Започнахме лечение преди..

публикувано на 23.12.24 в 16:19

Кирилицата ще краси училище

Възпитаниците на Първо ОУ „Христо Ботев“ в Търговище се подготвят за творческо предизвикателство – ръководството на училището им се доверява да изрисуват коридорите на първия етаж. Всички букви от азбуката и любими приказни герои ще оживеят по стените, планира един от художниците - шестокласникът Кристиян Радев. Каузата за художествено..

публикувано на 23.12.24 в 11:53

Джеф, който меси хляба

Защо още живеем в Австралия? Това е въпросът, чийто отговор променя изцяло живота на Джеф Байлс и той тръгва към   България и шуменското село Александрово. Там заедно със съпругата си Красимира създават ставащата все по-популярна „Синя пекарна“, в която освен, че меси вкусен и дъхав хляб, предлагат и нейните красиво приготвени сладкиши...

публикувано на 23.12.24 в 08:48

Любовта на Ал Тъна

Златка Андонова е начален учител в Първо основно училище „Христо Ботев“ в Търговище. От няколко години освен, че преподава на децата, тя се е отдала на писане.  Вече има четири издадени книги – „Между два свята“, „Слугиня“, „Ръце“ и последната е „Любов“.  Пише под псевдонима Ал Тъна и изключително много обича България. Казва, че вече почти няма..

публикувано на 23.12.24 в 08:39

Коледа - традицията повелява

Празниците за Рождество Христово започнаха още на Игнажден с богата обредност и символика, както и с надежда за добри и бъдни времена. Кулминацията на този цикъл е на 24 декември - Бъдни вечер. Причина, според етнографите, е, че този празник се пада в изключително преломен момент през годината – в нейния край, когато, казано метафорично, всичко..

публикувано на 23.12.24 в 08:30