Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

24 май или 3 март?

Снимка: БГНЕС

"Продължаваме промяната - Демократична България" предложиха в края на миналата седмица 24 май да бъде обявен за национален празник. Идеята беше анонсирана в пакет от предложения за промени в Конституцията. Очакванията са да се получи подкрепа за реализация от ГЕРБ-СДС и ДПС.

Премиерът акад. Николай Денков заяви: „Предлагаме 24 май да се нарича Ден на българското слово, просвета и културата, и на кирилицата. Никой от другите празници не променя статута си, те остават официални. В глава 10 на  Основния закон, където са описани герб, химн и флаг, трябва да поставим логично и мястото на националния празник“, добави Денков. „Опитахме се да намерим празник, който обединява, а не разединява", каза още премиерът. 

Редица историци и интелектуалци в ефира на Радио Шумен пред годините също са коментирали възможността да се смени националния ни празник и на мястото на 3 март да бъде избрана друга дата. Сред тях са проф. Ивайло Дичев, Румен Леонидов, Георги Майсторски и други.

Проф. Веселин Панайотов, преподавател по старобългарска литература в Шуменския университет и ръководител на Научния център „Преславска книжовна школа“, заяви по повод предложението 24 май да стане национален празник: "Това е най-светлият празник на българската култура. Най-уникалният празник, който ние имаме. С него всички са съгласни. Няма две мнения. Никой не е възроптал защо го празнуваме".

Още чуйте от интервюто с проф. Веселин Панайотов.


По публикацията работиха: Валмира Стефанова, Антоний Петров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Премиери и финансови проблеми

С репетиции на две нови представления започва годината за Драматичния театър „Сава Огнянов“ в Русе. Първата постановка е с работното заглавие „Хора, места и вещи“ по пиесата на нашумелия британски драматург Дънкан Макмилан. След огромния международен успех текстът се поставя за първи път в България на сцената на русенския театър. Ефектната..

публикувано на 10.01.25 в 12:29

Нова година в малката Виена

Посрещането на новата 2025 г. продължава с традиционния вече концерт на Държавната опера в Русе. Тази вечер публиката е поканена на „Нова година в малката Виена“. На сцената ще прозвучат любимите виенски валсове, маршове и полки, както и избрани певчески солови пиеси от незабравимите виенски оперети.  Всичко това ще се случи благодарение на..

публикувано на 09.01.25 в 12:14

Виенска гала в Шумен

Хитове и шампанско от емоции предлага в първия си концерт за годината Симфониета Шумен. „Виенска гала“ е наречено събитието, което на една сцена тази вечер ще събере сопраното Валентина Корчакова, тенора Марио Николов и диригента Юли Дамянов. Солистите са едни от най-известните гласове, които изпълняват оперети и мюзикъли. Марио Николов е..

публикувано на 09.01.25 в 08:45

Ростислава и студенти

Изключително сърдечен и интелигентен човек, който раздава любов. Това изречение съставиха за своя преподавател част от студентите на проф. д-р Ростислава Тодорова-Енчева от Шуменския университет, която си тръгна от нас миналата година на Богоявление. 30 от нейните възпитаници подредиха изложба в памет на своя учител, който си отиде само на 48..

публикувано на 08.01.25 в 09:05

Към нови международни успехи

Изключително успешна година изпрати силистренският режисьор, продуцент и сценарист Адриан Ал Жазар. С филма си "Баща", който направи по повод 10 години на филмовата си къща, пожъна успех в няколко Международни филмови фестивали за късометражни филми - форуми на най-високо ниво. Годината за Адриан Ал Жазар започва с нови амбиции, с нов филм и план за още..

публикувано на 03.01.25 в 11:41

Годината в картини

Рекордна посещаемост през изминалата година отчита художествената галерия в Силистра, съобщава за БТА директорът Йордан Колев. По негови данни, културната институция е била посетена от над 5700 души, като от тях над 1000 са ученици.  През миналата година те са имали възможност да разгледат 16 изложби. Сред най-значимите експонати са били платна..

публикувано на 02.01.25 в 14:04

Добра и напрегната година за музея

Регионалният исторически музей в Русе е един от най-успешно работещите с посетители музеи в страната, които осъществяват стотици събития на година. Най-много внимание се обръща на учениците, като така се създава млада и подготвена публика за всичко онова, което се съхранява и разказва в музея. Не са малко и любопитно направените..

публикувано на 02.01.25 в 08:42