"Продължаваме промяната - Демократична България" предложиха в края на миналата седмица 24 май да бъде обявен за национален празник. Идеята беше анонсирана в пакет от предложения за промени в Конституцията. Очакванията са да се получи подкрепа за реализация от ГЕРБ-СДС и ДПС.
Премиерът акад. Николай Денков заяви: „Предлагаме 24 май да се нарича Ден на българското слово, просвета и културата, и на кирилицата. Никой от другите празници не променя статута си, те остават официални. В глава 10 на Основния закон, където са описани герб, химн и флаг, трябва да поставим логично и мястото на националния празник“, добави Денков. „Опитахме се да намерим празник, който обединява, а не разединява", каза още премиерът.
Редица историци и интелектуалци в ефира на Радио Шумен пред годините също са коментирали възможността да се смени националния ни празник и на мястото на 3 март да бъде избрана друга дата. Сред тях са проф. Ивайло Дичев, Румен Леонидов, Георги Майсторски и други.
Проф. Веселин Панайотов, преподавател по старобългарска литература в Шуменския университет и ръководител на Научния център „Преславска книжовна школа“, заяви по повод предложението 24 май да стане национален празник: "Това е най-светлият празник на българската култура. Най-уникалният празник, който ние имаме. С него всички са съгласни. Няма две мнения. Никой не е възроптал защо го празнуваме".
Снощи Васил Петров и сопраното Русалина Мочукова представиха в Шумен романтичния концерт „Вино и любов“ със Симфониета Шумен под диригентството на маестро Владимир Бошнаков. Тази вечер концертът ще бъде представен на разградска сцена. След уникалния музикален спектакъл снощи в Шумен, съчетаващ оперни арии, джаз стандарти, незабравими филмови теми..
Продажбата на билети за Музикалния фестивал „Мартенски музикални дни“ в Русе започва на 14 февруари. Тази година събитието ще се проведе от 14 до 30 март. 64-ото издание ще предложи разнообразие от концерти и вълнуващи срещи със знаменити артисти от цял свят, както и няколко изложби, конкурс, представяния на книги и други съпътстващи програми...
След като покривът на емблематичната Хаджи Ангелова къща в Търговище беше ремонтиран, а върху фасадата на красивата сграда беше извършена консервация и реставрация, сега предстои да бъде обърнато внимание и на нейния интериор. В края на миналата година търговищкият музей спечели финансиране от Министерството на културата за изготвянето на..
Изложбите „Деца на войната: Три години война“ и „Ще си върна живота“ откриха в Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Двете експозиции могат да бъдат разгледани до 21 февруари. 26 талантливи украински деца са нарисували войната, но и своята мечта за свободен и мирен живот. Творбите са част от номираните в ежегодния конкурс „Рисувай..
Клавирен концерт в Русе ще изнесат белгийският пианист Йохан Шмид и българинът Фидоси Керчев. Това съобщи за БТА организаторът на събитието Николай Миразчийски. Той уточни, че в програмата са включени класически пиеси за четири ръце и две пиана на Франц Шуберт, Дариус Мийо, Шарл Камий Сен-Санс и Сергей Рахманинов. Целта на концерта е да се запознаят..
Създаването на подкаст, проследяването на всяка една книга, купуване на нови заглавия и организирането на театрална работилница за деца по импро театър са сред дейностите, по които Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен ще работи през следващите месеци. Всички те са извън регулярните ангажименти на втората по големина депозитна..
12 творци откриват обща изложба днес в Художествената галерия „Петър Персенгиев“ в Нови пазар. Ако се питате какво събира толкова майстори на четката с различно въображение, мнение и светоусещане, обединява ги групата „Заедно“. Сами са я създали във Варна още през 2023 година. Обичат да се събират, да обменят идеи, а общото между тях е страстта към..