До 5-ти април във фоайето пред Първо студио на БНР можете да разгледате изложбата на Кеазим и Ингрид Исинови „Човекът и природата“. Тя е отворена за посетители всеки работен ден от 15.00 до 18.00 часа.
Международният фестивален хит „Аве“ на Константин Божанов ще открие 16-тия международен София Филм Фест в 19.30 часа в зала 1 на НДК. Романтичната драма разказва за младо момче, пътуващо на автостоп за погребението на свой приятел. По пътя Камен среща 17-годишната Аве и се влюбва в нея. Главните роли са поверени на Ованес Торосян и Анжела Недялкова.
Още няколко предложения от програмата на София Филм Фест.
В 16.00 часа в кино „Люмиер“ можете да гледате „Операция „Шменти капели“ на Влади Въргала и Иван Митов - комедия за това, което става пред очите ни, без ние да го разберем. От 18.30 часа е прожекцията на „Анонимен“. Новият филм на Роланд Емерих е политически трилър за края на управлението на кралица Елизабет Първа и заговора на граф Есекс срещу нея. Режисьорът на „Денят на независимостта“ и „След утрешния ден“ ни представя нова теория за това кой е написал Шекспировите пиеси.
Музикалният шедьовър на Вим Вендерс „Пина“, посветен на хореографката Пина Бауш, започва в 19.00 часа в Синема сити.
По същото време в кино „Одеон“ можете да гледате Огнярът“ - най-новата кино творба на Алексей Балабанов. В нея режисьорът на „Карго 200“, „Жмичка“, „Война“, „Брат“ и „Брат 2“ ни пренася в света на Русия от края на ХХ век. В образа на главния герой влиза един от любимите актьори на Балабанов - Михаил Скрябин, за когото това е и последна роля в киното.
Отличеният с „Оскар“ за чуждоезичен филм „Ничия земя“ на Данис Танович е сред заглавията в програмата на София Филм Фест днес. Прожекцията в 19.00 часа във Френския културен институт е част от ретроспективата, посветена на босненския режисьор.
От 21.00 часа там можете да гледате „4 месеца, 3 седмици, 2 дни“. Филмът на Кристиян Мунджиу е носител на няколко международни отличия, сред които "Златна палма" и наградата на ФИПРЕССИ в Кан.
От 20.30 часа в Дома на киното можете да гледате „Ариранг“ - уникален филм, в който режисьорът Ким Ки-Дук обръща поглед към кариерата си в киното.
Афиша на театрите:
В 19.00 часа на камерната сцена в Народния театър е премиерното представление на „Нощна пеперуда“ на Явор Гърдев. Това е спектакъл за сблъсъка на изкуството с въоръжените сили.
По същото време на голяма сцена академичната трупа представя „Пигмалион“ от Бърнард Шоу.
В 19.00 часа на сцена „Сълза и смях“ ви очаква „Почивен ден“ от Камен Донев.
На пиеса от Камен Донев залагат и в театър „Българска армия“. Там тази вечер играят „Кръщене“.
Пословична доза смях ви очаква в Сатиричния театър. В 19.00 часа там започва „Вечеря за тъпаци“, с участието на Христо Гърбов, Иван Бърнев, Веселин Ранков, Жанет Йовчева, Калин Сърменов, Ани Вълчанова.
"Приказка за Скитника - Крал" премиерно "разказват" тази вечер в Столичния куклен театър. Представлението е адаптация на режисьорката Катя Петрова по приказките на Карел Чапек "Скитническа приказка", "Голяма докторска приказка" и "Голяма котешка приказка". Сценографията е на Станислава Кръстева, музиката - на Христо Йоцов. Участват Румен Гаванозов, Станимир Гъмов, Румен Угрински, Георги Спасов.
„Кантус Фирмус“ и Класик ФМ радио представят ХІІ издание на Европейския музикален фестивал, който е част от културния календар на Столичната община и се провежда под патронажа на кмета на София Йорданка Фандъкова,. На 10 март, от 19.00 часа в Държавния музикален театър е премиерният спектакъл на „Дневникът на Дракула“, с който балет „Арабеск гостува на фестивала. Представлението е със специалното участие на Деян Донков и Биляна Петринска.
"Техническият университет е огромен научноизследователски център не само с българска, но и с международна слава. Привлича не само български, а и чуждестранни студенти. Желан партньор е сред европейските висши училища – един от деветте университета в Европейския технологичен университет EUt+". С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова поздрави..
През септември 2025 г. пътуванията на български граждани в чужбина се увеличават с цели 17,1% спрямо същия месец на 2024 г., докато посещенията на чужденци в България нарастват с едва 3,5%, показват последни данни на Националния статистически институт (НСИ). Пътуванията на български граждани в чужбина през септември са 1,005 милиона, или с 17,1% над..
Мобилен пункт за опасни отпадъци на 28 октомври (вторник) ще бъде разположен на бул. "Хан Кубрат" зад бл. 328, районна администрация "Връбница", съобщиха от Столичния инспекторат. От 9:00 до 17:00 ч. гражданите ще могат да предадат опасни отпадъци като: ● Лакове и бояджийски материали, вкл. разтворители и разредители, мастила,..
Министерството на иновациите и растежа ще подкрепи с 10 млн. лв. авангардно изследване на Института по физика на твърдото тяло (ИФТТ) към Българската академия на науките. То е за лазерно индуциран управляем ядрен синтез и има потенциал за пробив в световната наука и производството на ядрена енергия. Финансирането ще бъде осигурено по Програма „Научни..
На 1 ноември София ще бъде домакин на Международния турнир по таекуондо "Рамус София къп". Състезанието ще събере 600 състезатели от България, Кипър, Гърция, Израел, Италия, Йордания, Кувейт, Мароко и Румъния. Официалното откриване е в 13.00 ч., а специален гост ще бъде посланикът на Република Корея в България Н.Пр. Донг-бе Ким. В края на деня ще..
Новият сезон на Малък градски театър "Зад канала" започва на 30 и 31 октомври с премиерата на "Велика", спектакъл, посветен на Екатерина Велика. В главната роля ще видим Весела Бабинова. Режисьор е Стайко Мурджев. Музиката е на Петър Дундаков. Участват още: Богдан Бухалов, Свежен Младенов, Александър Карасански, Христина Джурова, Стоян..
За дванайсета поредна година София е домакин на ежегодния Международен форум за иновации Innovation Explorer. Всички говорят за изкуствен интелект. Innovation Explorer 2026 е пътуване от от изкуствения интелект до реалността и обратно. На 26.02.2026 г. в София ще се проведе поредното издание на Международния форум за иновации, който ще навлезе..