Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Продължават засилени проверки на Столичния инспекторат за рекламните съоръжения

Близо 1000 са рекламните билбордове, разположени в частни имоти в София, установиха инспекторите от Столичния инспекторат по време на тематичната проверка, започнала от януари този година, научи БТА от инспектората. Проверката е с цел установяването на законността на поставените рекламни елементи с площ от над 12 кв. м, които са в частни терени.

От сектор "Контрол по рекламата" проверяват билбордовете в дворове, паркинги, автомивки, складови бази и дори поляни в районите на София. До края на април се очаква да бъде приключена проверката в останалите няколко района, където в момента се картотекират билбордовете.

До момента е установено, че има 682 рекламни билборда с площ от над 12 кв. м, като за тях са съставени 421 констативни протокола, а до края на април се очаква количеството на рекламните пана в частни терени да стане 1000.

Доброволно от собствениците им са премахнати 44 билборда, а за други 47 вече е представена информация за законността на поставянето им. За останалите близо 600 описани билборда няма никаква информация. Това е и причината данните с местоположението им, снимки на съоръженията и копия от протоколите да се предоставят на дирекция "Контрол по строителството" на Столичната община за предприемане на действия по премахването им.

Основен проблем при проверките на частните билбордове е липсата на данни за собствеността на имота, масовото необозначаване на собствеността на рекламното съоръжение. На инспекторите им се налага да издирват собственика на терена и оттам на рекламния елемент през рекламодателя, който в момента е рекламното пано.

От Столичния инспекторат работят и по привеждането на съществуващите рекламни елементи според новата схема за разполагането им. По столичните булеварди, площади, паркове, градини и населените места в общината, са установени 346 билборда извън схемата. До момента са издадени 80 заповеди за доброволното им премахване.

От началото на април общината ще предприеме проверка на законността на монтираните множество информационно-указателни табели по стълбовете на уличното осветление в София. В действащата в момента нормативна уредба на общината се позволяват до 6 информационно-указателни табели на обект.
Проблем е и състоянието на монтираните в момента табели - някои от тях са изгнили и провиснали. Други пък закриват пътни знаци и пречат на видимостта към светофари. Има и такива, които насочват към фирми и обекти, които вече не съществуват. Намеренията на Столичния инспекторат са тези табели да бъдат демонтирани по време на кампанията по пролетното почистване на София. На установените нарушители, ще се налагат и глоби.

По време на пролетното почистване на града ще се премахват и листовките и рекламните плакати, които се лепят по стълбовете на уличното осветление, контактната мрежа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мобилният пункт за опасни отпадъци на 5 август ще бъде в Банкя

Опасни отпадъци от домакинствата във вторник, 5 август , ще могат да се предават в гр. Банкя , съобщават от Столичния инспектора. Мобилният пункт ще бъде разположен пред районната администрация - на ул. "Цар Симеон" № 1, от 10.30 до 17.30 ч . Ще се приемат: ● Лакове и бояджийски материали – лакове, бои, разтворители и..

публикувано на 04.08.25 в 17:02

Как пострадалите от пожара в Трънско могат да поискат помощи

В Община Трън е определен редът, по който собствениците или ползвателите на имоти пострадалите при пожара в селата Рани луг, Слишовци и Насалевци, могат да поискат помощ за справяне с щетите от огъня. Те ще трябва да предоставят в общината различни документи свързани с имотите. Наборът от документи, които пострадалите от пожара трябва да..

публикувано на 04.08.25 в 14:19

В "Пирогов" спасиха зрението на жена с психични проблеми

Лекари от "Пирогов" спасиха зрението на жена с тежко здравословно и психично състояние. Това стана възможно благодарение на леща, платена от дарител и усилията на лекари от няколко структури. Това съобщават до медиите от болница "Пирогов". Екипът на д-р Мария Праматарова извърши операцията на 69 г. възрастната жена в края на юли 2025 година. Жената..

публикувано на 04.08.25 в 11:48

Не допускат автомобили до Терминал 2 на летище “Васил Левски“ в София

Не допускат автомобили до Терминал 2 на летище “Васил Левски“ в София От днес до 23 август се забранява достъпът на автомобили до Терминал 2 на летище “Васил Левски“ – София. Причината за рестрикцията е, че ще се извършва подмяна на дилатационните фуги на естакадата към сградата на терминала. Градският транспорт и междутерминалните автобуси ще..

публикувано на 04.08.25 в 08:25

Вече оборудват Театър "София"

Предвидените строително-монтажните работи, свързани с реконструкция на Театър "София" са приключени в срок и продължава работа по оборудването. Няма опасност да бъде загубено европейско финансиране за изпълнението на проекта, съобщават от Столичната община.  Управляващия орган на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020 (УО на ОПРР..

публикувано на 01.08.25 в 17:29
Министър Даниел Митов

СДВР има яснота за около 80% от така наречените "локали"

Столичната полиция има яснота за около 80% от малолетните и непълнолетни младежи, които извършват противообществени деяния в София, известни като "локали". Това посочва министърът на вътрешните работи Даниел Митов в отговор на депутатски въпрос, публикуван на сайта на Народното събрание, зададен от народния представител Николай Радулов от МЕЧ. При..

публикувано на 01.08.25 в 15:32
Иван Василев

Зам.-кметът на София Иван Василев: Не ми е оказван натиск за оставка

Заместник-кметът на София по финанси и здравеопазване Иван Василев ще напусне поста си, след като приключи казуса със смяната на банката, която обслужва общината. Зам.-кметът по финанси и здравеопазване на София Иван Василев подаде оставка Василев обясни, че никой не му е оказвал натиск да подаде оставка:  " Решението е лично мое. Няма..

публикувано на 01.08.25 в 12:11