Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съдии на протест срещу уволнението на Мирослава Тодорова

Съдии от Столичния градски съд, Столичния административен съд, Софийски районен съд и Висшия касационен съд ще внесат искане във Висшия съдебен съвет да оттегли решението си за дисциплинарното уволнение на съдия Мирослава Тодорова, съобщи БГНЕС.

Пространството пред сградата на съвета се оказа прекалено малко, за да побере всички, които дойдоха, за да изразят недоволството си от безпрецедентното уволнение на председателя на Съюза на съдиите. Над 100 магистрати, представители на неправителствени организации и обикновени граждани се събраха в подкрепа на Мирослава Тодорова.

Искането е подготвено вчера след консултации със съдии специалисти в административното право и в трудово-правните отношения и беше подписано от много от присъстващите на днешния протест магистрати. Съюзът на съдиите пък внесе в деловодството на ВСС своя официална позиция на въпроса, както и подписаната от 51 съдии във ВКС позиция в подкрепа на съдия Мирослава Тодорова.

„Не бих искал да коментирам решението на ВСС, но всички сме равни пред закона и всеки, който е нарушил срокове, с което е възпрепятствал обективно правораздаване, всяка институция има задължение със съответните органи и дисциплинарни производства да предприема действия, с които да се представи институцията в представителен вид.“

Това заяви вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов, цитиран от БГНЕС, по повод уволнението на съдия Мирослава Тодорова и обвиненията, че то е резултат от политическа поръчка и личен конфликт между нея и вътрешния министър. „Винаги се преекспонира в публичното пространство, че аз едва ли не имам личен конфликт с Мирослава Тодорова. Има едно дело, което беше прекратено от Апелативния съд, защото четири години и девет месеца бяха забавени мотивите. Нека да се погрижим поне един път за жертвите на престъпността и да ги поставим като приоритет", каза министърът.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Откриват Немския коледен базар в София

От днес до 21 декември в софийската Градска градина ще се проведе традиционният Немски коледен базар. 15-ото издание на базара отваря врати в 18.00 ч. тази вечер и включва щандове с храни и ароматно греяно вино, както и много културни прояви, сред които концерти на млади изпълнители и театрални представления. За пръв път в България подобен..

публикувано на 14.11.25 в 07:29
Директорът на СДВР главен комисар Любомир Николов.

В София арестуваха дилър, опаковал дрогата като сладкарски изделия

Столичната полиция залови 28-годишен дилър на наркотици, който опакова дрогата в пликчета, наподобяващи опаковки на различни сладки изделия. Това съобщи директорът на СДВР главен комисар Любомир Николов. Директорът на Столичната полиция уточни, че задържаният е познат на органите на реда у нас: "Задържахме поредния дилър, за който имахме данни,..

публикувано на 13.11.25 в 16:56

Започна изграждането на нов паркинг и алейна мрежа в ж.к. "Дианабад"

"Започна изграждането на нов паркинг и алейна мрежа зад бл. 42 в ж.к. "Дианабад", съобщи кметът на район "Изгрев" д-р Делян Георгиев. Той допълва, че пространството, което от десетилетия дразни жителите на квартала, съвсем скоро ще се превърне в чист и подреден паркинг, а преминаването на пешеходците няма да бъде свързано с прескачане на локви и..

публикувано на 13.11.25 в 11:13

60-годишен водач на електробус в София почина, докато шофира

Електробус на столичния градски транспорт се е блъснал късно снощи в електрически стълб на бул. “Мария Луиза” в района на 7-ма поликлиника. По-късно стана ясно, че  60-годишен водач на електробуса е починал, докато шофира. За това потвърдиха и негови колеги в групата "Катастрофи в София". Докато е осъществявал един от последните курсове за деня, на..

публикувано на 13.11.25 в 08:34
Мястото, където е станал инцидентът, на столичната ул.

Детето, блъснато от трамвай, остава под наблюдение в неврохирургията на "Пирогов"

11-годишното момиче , което беше блъснато от трамвай в района столичния площад "Славейков", остава под наблюдение в детската неврохирургия на болница "Пирогов" . Това съобщиха от лечебното заведение. Трамвай блъсна момиче на ул. "Граф Игнатиев" в София Детето първоначално беше прието в противошоковата зала, където са му направени множество..

публикувано на 12.11.25 в 17:04

Д-р Ненад Цоневски е обвинен за прегазеното куче в София

Д-р Ненад Цоневски, който в понеделник прегази кучето Мая при излизане от гараж, е обвинен в умишлена проява на особена жестокост към гръбначно животно, в следствие на която е настъпило тежко увреждане. Прокуратурата разследва убийството на куче в столичен квартал ВМА: Д-р Ненад Цоневски няма да упражнява служебна дейност до приключване на..

публикувано на 12.11.25 в 16:07

Трамвай блъсна момиче на ул. "Граф Игнатиев"

11-годишно момиче с колело е било блъснато от трамвай на улица "Граф Игнатиев" в района на площад "Славейков" в центъра на София.  От СДВР уточниха, че инцидентът е станал минути преди 11 часа. Екипи на полицията извършват оглед на място.  Причините за случилото се се изясняват.

публикувано на 12.11.25 в 14:31