Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диригентът Григор Паликаров - за детските мечти и големите успехи, за ролята на диригента

Тази неделя ще ви срещнем с един от най-ярките млади диригенти у нас – Григор Паликаров. Ще потърсим какво се крие зад официалната му биография, която определено е впечатляваща.

Роден е в Пловдив. Завършва Националната Музикална Академия в София с магистърски степени по четири специалности: оперно-симфонично дирижиране при проф. В. Казанджиев и проф. Ив. Вульпе; композиция при проф. Д. Тъпков, пиано – при проф. Кр. Тасков и хорово дирижиране при проф. Ст. Кралев. Специализира композиция при проф. Ерих Урбанер от Виенската Консерватория. Бил е пет години диригент на младежката филхармония „Пионер”. В Софийската опера дебютира през 1998 – ма, три години по-късно е назначен за щатен диригент. Има зад гърба си над 50 оперни и балетни заглавия. Успоредно с това от седем години е начело на симфонично-оперното дружество „Маестро Г. Атанасов” в Пазарджик. От 2008-ма е и постоянен диригент и на оркестъра на „Класик ФМ”.

Григор Паликаров е гастролирал в Германия, Австрия, Белгия, Франция, Италия, Люксембург, САЩ, Словения, Тайван, Холандия, Япония.

В рамките на два мандата е бил председател на “Менса” – България,клон на световната организация на хора с висок коефициент на интелигентност.

Преди малко повече от месец Григор Паликаров получи наградата „Кристална лира” в категория „Най-добър млад диригент”.

Ако слушате гостуването му в „Кой кой е...“ ще разберете защо и как Григор е избрал пианото пред плуването, и в колко гимназии е бил приет, преди да избере музикалното училище. Ще научите за неговите хобита, за макетите на самолети и за любимото влакче от неговото детство, както и за спортните лагери, кебапчетата и всестранното развитие на личността през годините на социализма. Разбира се, ще стане дума за това как се гради авторитета на един диригент, за това как се променя неговата роля и ролята на оркестъра през годините и как детските мечти за симфоничен оркестър стават още по-големи и включват оперното и балетното изкуство.

Всичко това – тази неделя в „Кой кой е в столичното общество“, в седмицата, в която Григор Паликаров отново напълни зала „България“ дирижирайки „Малката кибритопродавачка“ в един проект на Столичната община.
По публикацията работи: Лили Големинова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Галя Георгиева

С. Житен и неговата добра среда

Днес Радиокафе гостува на  с. Житен  в район Нови Искър - Столична община. Първи гости са  Жана Захариева , председател на читалище "Наука-1921" и  Снежа Лозева , библиотекар: „Хората в пенсия имат много време да се веселят и да празнуват. Зарезваме лозите и имаме весела част. Направихме и конкурс „Сладко изкушение“ на женския празник...

публикувано на 06.07.25 в 11:58
поглед към жълтите павета на Царя с Военния клуб и Писателското кафене на съседния ъгъл

Софийски разкази - Радиоразходка по жълтите павета

От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..

публикувано на 05.07.25 в 16:00
Кирила Възвъзова-Каратодорова

Историята оживява: Кирила Възвъзова-Каратодорова, Архиви Първи и Втори

Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..

публикувано на 05.07.25 в 15:00
Младоженци в Германия

Адресите на любовта - композиторът Петко Стайнов

Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..

публикувано на 05.07.25 в 14:00
Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов (вляво)

Най-мощната метъл вечер в парка

TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика.  Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..

публикувано на 05.07.25 в 11:46
Данита Заричинова

Колкото по-малък досег с пластмасата, толкова по-добре за нас

За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July.  Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..

публикувано на 05.07.25 в 10:40

Как да пътуваме спокойно и безопасно с деца, когато отиваме на почивка

Анита Гергова  е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..

публикувано на 04.07.25 в 17:17