Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сотир Цацаров положи клетва като главен прокурор

Сотир Цацаров положи клетва като главен прокурор на Република България. На церемонията присъстваха министърът на правосъдието Диана Ковачева, председателят на Върховния касационен съд Лазар Груев, председателят на Върховния административен съд Георги Колев, бившият главен прокурор Борис Велчев, сега конституционен съдия, членове на Висшия съдебен съвет и други.

"Пожелавам му, през тези седем години, които му предстоят, по-малко скандали и да успее да обясни на българското общество какво точно прави главният прокурор", каза бившият главен прокурор Борис Велчев.

"Предстои ни работа, чрез която българската прокуратура да изпълни препоръките от последния доклад на Европейската комисия. Предстои ни работа, която бих определил като обща и съвместна. Нека продължим постигнатото досега, каза Цацаров. По негови думи, за никой не е тайна, че прокуратурата продължава да е длъжник на обществото при борбата с организираната престъпност. Предлаганият от мен подход е диалог, динамика и уважение”. Това каза новият главен прокурор Сотир Цацаров.

Минути преди полагането на клетвата, изпълняващият длъжността главен прокурор Бойко Найденов каза: „Ще бъдем до един зад него в борбата му с престъпността”.

Преди клетвата, на първото си редовно заседание за 2013 година Висшият съдебен съвет освободи Цацаров от поста административен ръководител - председател на Окръжен съд – Пловдив.

Цацаров беше избран за главен прокурор на 20 декември 2012 година, а днес той ще положи клетва като главен прокурор на Република България, в присъствието на президента Росен Плевнелиев.

Освобождаването от длъжността влиза в сила от датата на вземане на решението. ВСС прие решението за освобождаването на Сотир Цацаров с 18 гласа „За” и 1 „въздържал се”. Магистратите гласуваха Магдалина Иванова, която беше зам-председател на Окръжен съд – Пловдив, да бъде временно изпълняваща длъжността председател.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Почистиха пешеходната зона на бул. „Витоша“ в София

Пешеходната зона на бул. „Витоша“ е основно почистени и освежена. Това заяви кметът на столицата Васил Терзиев, цитиран БГНЕС. Измита е цялата пешеходна зона, включително бетона около кашпите и пространството под кошчетата. Почистено е ръчно, с четка и препарати, за да бъде запазена настилката и постигнат максимален ефект. Боядисани са тухличките на..

публикувано на 21.07.25 в 15:35

Две деца избягаха от детска градина в София, откриха ги след 40 минути

Две деца избягаха от 173-та детска градина "Звънче" в столичния квартал "Хаджи Димитър", съобщиха от bTV. Децата, на 5 и на 7 г., вече са открити от екипи на СДВР. Родителите им са били уведомени, че са избягали, и са на място.  Търсенето им е продължило около 40 минути. Директорът на детската градина обясни, че вероятно бягството се е..

публикувано на 21.07.25 в 11:25

Безплатни изследвания за хепатит в цялата страна

От днес в регионалните здравни инспекции започва кампания за безплатни изследвания за хепатит В и С. Тестването е анонимно и не изисква предварително спазване на хранителен режим. Безплатните изследвания ще се провеждат по график, обявен на сайтовете на отделните здравни инспекции, а поводът за кампанията е предстоящият Световен ден за борба..

публикувано на 21.07.25 в 08:48

платена публикация
Възможни са временни смущения в газоподаването в София от 22 до 24 юли

„Овергаз Мрежи“ АД уведомява всички свои битови абонати в град София, че операторът на газопреносната мрежа „Булгартрансгаз“ ЕАД планира да извърши ремонтни дейности и подмяна на оборудване в периода от 08:00 часа на 22 юли 2025 г. до 08:00 часа на 24 юли 2025 г. За да се осигури непрекъснатост на газоснабдяването, „Овергаз Мрежи“ АД ще гарантира..

публикувано на 19.07.25 в 10:00

"Guns N' Roses" променят режима за престой и паркиране до Националния стадион

Във връзка с концерта на американската рок група  "Guns N' Roses" на 21 юли 2025 г. (понеделник) на Националния стадион "Васил Левски",  се въвеждат промени в организацията на движение, съобщиха от Столичната община.  До 8:00 часа на 24 юли 2025 г. на джобовете на бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" срещу пети вход (бариерата) се забранява престоят и..

публикувано на 18.07.25 в 18:08

Столичният район "Илинден" с 3-дневен празник в парк "Света Троица"

По повод Илинден (20 юли), едноименният столичен район кани гражданите на различни събития за деца и възрастни от днес до неделя. Тази вечер с "Кино под звездите" ще има прожекция на филма "Мера според мера" от 21:00 часа. В събота, 19 юли , от 10:00 ч. започва програма за най-малките - детски арт работилници , анимация и феерично..

публикувано на 18.07.25 в 17:05

Оказват въздушна медицинска помощ и през нощта

В края на септември се очаква да започне оказването на въздушна медицинска помощ и през нощта, съобщи министърът на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов. По думите му през август и септември ще се проведе обучението на екипите, които ще са отговорни за нощното летене. След като придобият сертификати за оказване на помощ по въздух през нощта, те ще..

публикувано на 18.07.25 в 15:35