Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Липсата на внимание и разбиране – причина за противообществените прояви на децата, отчитат психолози

"Лозенец" е квартал, в който не се извършват често противообществени прояви от деца, каквито се регистрират в крайните квартали. Най-често в този район проблемите с малолетните и непълнолетните произтичат от липсата на внимание и разбиране от страна на семейството. Това отчитат от специализирания кабинет за оказване на психологическа помощ в "Лозенец". Мирослава Мирчева, секретар на Комисията за борба с противообществени прояви на малолетни и непълнолетни, обобщава най- честите проблеми, на които се натъкват в тази част на столицата:

„Това, което е характерно за район „Лозенец“, е агресията на първо място. На второ – опитите и експериментирането с психоактивни вещества и със зависимостите. И третият проблем са кражбите. Те обикновено са съпътстващи. Причината за кражбите не ниския материален статус на семействата. Такива деца са били подтиквани от свои връстници просто да експериментират, а не защото имат такава материална потребност. Даже и заради това да видят дали ще бъдат хванати. Децата имат потребност от внимание, от приетост, от разбиране. В това се коренят проблемите и отклоненията в поведението, които имат вече различни проекции“.

Кабинетът за оказване на психологическа подкрепа се намира ул. "Миджур"№ 23.
По публикацията работи: Добрина Добрева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

До 20 декември: Затварят за движение нов участък от столичния бул. "Ал. Стамболийски"

От 13.09.2025 г. до 20.12.2025 г. се забранява влизането на пътни превозни средства по бул. "Александър Стамболийски“ между бул. "Вардар“ и бул. "Константин Величков“. Причината е продължаващия следващ етап от ремонта на бул. "Александър Стамболийски“, съобщиха от Столичната община. За същия период се въвеждат и промени в организацията на..

публикувано на 12.09.25 в 14:43
Даниел Митов

От началото на годината в София: 37 случая на агресия, свързани с "локалите"

Продължава общодържавното издирване на Васил Михайлов, придобил известност като "прокурорския син от Перник".  Това каза министърът на вътрешните работи Даниел Митов в отговор на въпрос на депутата от "Възраждане" Димо Дренчев. При питането си Дренчев припомни, че докато полицията го търси, Михайлов е качил видеообръщение в социалната..

публикувано на 12.09.25 в 13:43

Шестима талантливи пианисти с концерт във Френския институт

На 13 септември от 18:30 ч. в зала "Славейков" на Френския институт Фондация "Венцислав Янков" кани любителите на класическата музика на концерт на участниците в Майсторския клас на големия френски пианист Франсоа Чаплин. Събитието е посветено на Деня на София , осъществява се с финансовата подкрепа на Столичната община, под патронажа и с..

публикувано на 12.09.25 в 12:09

До 19 септември част от кв. "Изток” в Перник е с нарушено водоподаване

До 19 септември част от пернишкия квартал "Изток” е с нарушено водоподаване, съобщават от ВиК.  Поради ремонтни дейности и изграждане на нови връзки от външна фирма, водата ще се спира в часовия пояс от 8.30 ч. до 17.00 ч. в района от бившата Четвърта гимназия до сладкарски цех в близост до ул. "Рашо Димитров”.

публикувано на 12.09.25 в 10:12

Седмо издание на международния поетичен фестивал "Софийските метафори”

Седмото издание на международния поетичен фестивал "Софийските метафори” предстои на 13 и 14 септември. Той съчетава съвременна поезия, музика, визуални и сценични изкуства по начин, достъпен за широката публика. В програмата участват известни и авангардни български и чуждестранни автори – от добре познати имена с дългогодишен опит до млади,..

публикувано на 12.09.25 в 07:39

Три дни КвАРТал фестивал с десето юбилейно издание

За десети пореден път в София ще се проведе КвАРТал фестивал .  От 12 до 14 септември в карето от улици, между бул. "Мария Луиза", бул. "Сливница", бул. "Дондуков" и ул. "Раковски" галерии, работилници, книжарници, заведения и културни институции излизат на улицата, за да популяризират дейностите си. Програмата предлага също архитектурни, фотографски..

публикувано на 11.09.25 в 16:23

Съдът върна надеждата за довършване на столичния бул. "Тодор Каблешков"

Върховният административен съд в края на миналата седмица потвърди, че общественият интерес е водещ в казуса с бул. "Тодор Каблешков", съобщи столичният кмет Васил Терзиев. Булевардът е изграден на 95% и, свързан с бул. „Филип Кутев“, е част от стратегическия трети градски ринг. Строежът на булеварда беше открит в края на миналия..

публикувано на 11.09.25 в 15:39