Бюджетът предстои да бъде ревизиран, защото има риск за неизпълнение на приходите с около 1 млрд. лв., а разходите също не са планирани според настоящата ситуация, заяви министърът на финансите Петър Чобанов.
Все още не е ясно с колко ще бъде увеличен дефицитът, защото това предстои да се уточни с анализ. Чобанов обаче бе категоричен, че и с увеличение на дефицита страната ни ще се съобрази с фискалните критерии на ЕК и че дефицитът ще бъде в допустимите рамки. Предвижда се увеличение на новия държавен дълг, който страната ще емитира, като той ще бъде под допустимата граница от 14,6 млрд. лв. до края на 2013 г.
Директорът на Агенция "Митници" Ваню Танов ще бъде освободен от длъжност, като за поста му ще бъде проведен конкурс, а дотогава агенцията ще се ръководи от заместника на Танов, каза още Чобанов.
От самото начало като финансов министър споделих сериозните ми опасения по отношение на планирането на бюджета - и в приходната, и в разходната част, каза Чобанов. В бюджетните приходите в последните години са залагани постъпления, които трудно могат да бъдат планирани, коментира министърът. Като пример той даде увеличаването на приходите от дивиденти, както и залагане на еднократни приходи - например такива от ВЕИ. Очакванията за неизпълнение на приходите са въз основа на промените в политиката, както и отлагането на някои приходи във времето, които ще се проявят през следващата година - например от въвеждането на единната данъчно-осигурителна сметка, каза Чобанов.
В същото време буферите в бюджета според него са изчерпани. От началото на годината, особено при управлението на Борисов, имаме старание чрез постановления на МС средствата в централния бюджет, определени за непредвидени и неотложни разходи, да бъдат преразпределени основно по посока проекти в МРРБ, каза Чобанов. Той посочи, че по този начин са преразпределени около 130 млн. лв. Проверихме дали някои проекти не могат да бъдат отложени във времето, но за голяма част от тях договорите вече са сключени и това няма как да стане, посочи Чобанов.
От друга страна имаме очакване за неизпълнение на приходите, а също и възникнала необходимост за някои разходи, които не са били прецизно планирани, обясни министър Чобанов причините за актуализиране на бюджета. Някои от разходите са свързани с възможността ни активно да влезем в следващия програмен период на ЕС и да можем оптимално да усвоим средствата от фондовете, посочи финансовият министър. Той каза, че се провеждат срещи с министерствата, но се оказва, че има разходи по проекти от оперативните програми, които не са предвидени в бюджета, а не могат да бъдат взети от парите за следващия програмен период - например по ОП "Транспорт". Не са планирани и някои социални разходи, добави Чобанов.
Друг проблем е лимитът на държавния дълг, коментира Петър Чобанов. Той посочи, че емитирането на 800 млн. лв. държавен дълг през февруари тази година за разплащане на евросубсидиите на земеделските производители вече е възстановен от ЕС и през август ще бъде върнат, но се ограничава възможността за гъвкавост на бюджета чрез емитиране на нов дълг.
Актуализацията на бюджета ще бъде обсъдена с всички заинтересовани страни и ще бъде направена така, че да се спазват европейските правила, подчерта Чобанов. Той каза, че от 1 юли са намалени разходите по министерства с пет процента, което отговаря на практиката за оставане на 10 процента от разходите на министерствата като буфер в бюджета. Въпреки това има възникнали нови искания за разходи от министерствата в размер на 900 млн. лв. към момента и дори и преразпределението на средствата и оптимизиране на други разходи няма да могат да ги компенсират, съобщи финансовият министър.
Окончателно решение между таксиметровите шофьори и оператора на столичния аеропорт във връзка с новата организация на движение, ще има до края на следващата седмица. Днес представители на двете страни обсъдиха недоволството на бранша и намеренията им за продължаване на протестните действия, ако от "СОФ-Kънект" не преразгледат въведеното..
Държавната агенция за закрила над детето се самосезира по информация в медиите за насилие над дете, настанено в Център за настаняване от семеен тип за деца без увреждания. Предстои да бъде извършена проверка от страна на ДАЗД. Своевременно са сезирани и е изискана информация за предприетите действия от компетентните институции, включително от районна..
Програма за скрининг на сърдечносъдовата система на жителите на София започва през тази година, обявиха в Столичната община инициатори на инициативата д-р Ваня Тагарева, зам.-председател на Столичния общински съвет (СОС), д-р Антон Койчев, зам.-председател на комисията по здравеопазване към СОС, и директорът на Първа градска болница д-р Цветомир..
До края на март България очаква пристигането на още два медицински хеликоптера, съобщи в парламента вицепремиерът Гроздан Караджов. Първата машина трябва да пристигне в периода 17-25 февруари. По график втората трябва да бъде доставена в рамките на следващите 4-5 седмици. След пристигането на новите два хеликоптера, ползваният в..
Представители на Летище София и на "Съюз Такси" ще се срещнат, за да обсъдят проблемите на бранша, който е засегнат от новата организация на движение пред Терминал 2, въведена в началото на годината. Преди седмица таксиметрови шофьори се събраха на протест и блокираха входа и изхода на Терминала. От бранша не са съгласни с изискването да..
Столичната община е предприела стъпки за съвместна работа с Националния институт за недвижимо културно наследство за актуализация на документацията на Цeнтралната минерална баня. Ще бъде извършено сериозно обследване на цялата сграда, както и на конструктивното ѝ състояние . При установена нужда от аварийно укрепване, то ще бъде направено..
По минимум две безплатни влизания за час в Терминал 2 на Летище София поискаха от Националната асоциация за защита на превозвачите и таксиметровите водачи. От асоциацията изпратиха писмо до "СОФ Кънект" – операторът на столичния аеропорт, и до медиите. "Решението за ограничаване на достъпа до Терминал 2 до десет минути е правилна и..