Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Общински съветници: „Топлофикация София“ има нужда от повече време за пренастройка на софтуера за новите сметки

Снимка: Архив

През новия отоплителен сезон топлофикационните дружества, включително и „Топлофикация София“, ще трябва да работят по нов начин, защото влезе в сила нова наредба за топлоснабдяването.

Според Столичния общински съвет обаче тези промени идват прекалено късно и проблемът е в това, че наредбата влиза в сила дни преди началото на новия отоплителен сезон. Заради късните промени сега топлофикационните дружества не са подготвени да работят по нова система.

Общинските съветници на София са притеснени заради голямото закъснение, с което се приема наредбата за топлоснабдяването. По думите на част от тях, още от месец март се очаква тази наредба да влезе в сила. Заради късното въвеждане на промените при топлоснабдяването и формирането на сметките за парно, сега ще трябва да бъде пренастроена системата, с която се работи в топлофикациите.

Те имат нужда от достатъчно време, за да направят изменения в техния софтуер, за да се изчисляват сметките правилно и да не се допуска формирането на некоректни сметки. От Общината заявиха, че са изпратили запитване до „Топлофикация-София“, колко време ще им е нужно, за да въведат тези промени. От дружеството обявиха, че ще им е нужен поне месец, за да започнат работа според новите изисквания.

Други промени, влезли в наредбата за топлоснабдяването, са възможностите за самоотчет, възможност за максимален процент на сградната инсталация, разделянето на топлата вода от топлинната енергия по желание на самите етажни собственици и за тяхна сметка, контрол на нулевите дялове. Завишени са и санкциите за немонтирани водомери.

Други проблеми обаче нямат отговор. Все още няма механизъм за справяне с кражбата на топлоенергия. Трябва също абонатите да могат да сменят топлинния си счетоводител по всяко време.

Как ще се промени начинът, по който се изчисляват сметките за парно - чуйте в репортажа на Ивайло Николов.

По публикацията работи: Ивайло Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36